Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 21-12-10, 22:32
Το avatar του χρήστη Churu
Churu Ο χρήστης Churu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο το project φίλε μου εύχομαι καλή επιτυχία…. δώσε λίγη προσοχή στα φυτά που θα επιλέξεις σε τέτοια συστήματα (μεγάλoυ όγκου) καλό είναι να μην παίρνουμε φυτά από την φύση (αναφέρομαι στα διάφορα Ελληνικά βρύα ) γιατί δύσκολα θα τα συντηρήσεις-διατηρήσεις. Όπως είπε και ο Αντρέας (tsilojohn) το ένα πρόβλημα είναι η θερμοκρασία το καλοκαίρι, το δεύτερο είναι ο κύκλος ζωής τους όπου θα τον παρατείνεις απλά λίγο περισσότερο ώσπου να ξεραθούν το καλοκαίρι και θα είναι άσχημο σαν θέαμα. Και τέλος θα αντιμετωπίσεις δυσκολία στο να βρεις τις συνθήκες διαβίωσης τους έστω για να τα διατηρήσεις αφού είναι ανεπτυγμένα στην φύση. Τα πιο ανθεκτικά βρύα που θα σου πρότεινα είναι τα sphagnum moss τα οποία μπορείς να βρεις είτε από την φύση (και πάλι με ρίσκο αν θα αντέξουν) αλλά καλύτερα για μεγαλύτερη ποικιλία από κάποιο μαγαζί με ερπετά ή φυτώρια. Όσον αφορά το Asparagus θα σε στεναχωρήσω αλλά δυστυχώς δεν θα αντέξει…περιμένουμε την συνέχεια… …
Sphagnum moss εχεις δει σε καποιο μαγαζι?
Οκ την αραχνη δεν θα την βαλω αφου μου το λετε ολοι. Ουτως η αλλιως θα εχω αρκετα αλλα.
Για το βρυο το ξερω οτι ισως ειναι δυσκολο στην διατηρηση του γιατι σε γλαστρες που το εχουν δεν κραταει και πολυ!! Τωρα ισως να ειναι περισσοτερο θεμα υγρασιας και οχι θερμοκρασιας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01733 seconds with 11 queries