Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 10-10-09, 08:23
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά βρε αχαΐρευτε, έχει αμπέλια στην κεντρική Αμερική? Έχεις πιεί εσύ κρασί Κόστα-Ρίκας, τσίπουρο Νικαράγουας ή σαμπάνια Παναμά ?

http://www.montexanic.com/?p=vinos-en
http://www.chateau-camou.com.mx/ingles/english.htm
Μεξικό σου κάνει;


Οι αποίκοι χρησιμοποιήσαν ενδημικά, ανθεκτικά αμερικανικά είδη (άγρια μέχρι τότε, καθώς οι ινδιάνοι ουδέποτε επιδόθηκαν στην αμπελουργία), όπως τα Vitis rotundifolia, V. labrusca, V. riparia κ.α. καθώς οι ευρωπαϊκές ποικιλίες καταστρέφονταν κυρίως από ένα μικρό και άγνωστο μέχρι τότε έντομο, τη φυλλοξήρα, τον αμερικανικό περονόσπορο καθώς και τον επίσης αμερικανικής προέλευσης μύκητα ωίδιο: Η ευρωπαϊκή άμπελος (Vitis vinifera) δε μπορούσε να επιβιώσει στη νέα ήπειρο, χωρίς υβριδισμό!

Όσο για την πρωτότυπη και πολύ οικολογική σου πρόταση, να χρησιμοποιούμε το "βρώμικο νερό" Α/Ο για άνοδο της σκληρότητας,
δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα, γιατί υποθέτω ότι τα συστατικά που θα το πετύχαιναν αυτό κι έχουν αφαιρεθεί από το καθαρό νερό, δεν
έχουν μεταφερθεί στο "βρώμικο νερό" της Α/Ο, αλλά έχουν μείνει στα προφίλτρα και την μεμβράνη.

Τα προφίλτρα κατακρατούν άλλα κι όχι τα άλατα που ρυθμίζουν σκληρότητες. ΝΟΜΙΖΩ! πως η λειτουργία της μεμβράνης δεν έχει να κάνει με το φιλτράρισμα και την κατακράτηση ουσιών αλλά με τη διαπερατότητά της!

Οπότε, θεωρητικά θα έπρεπε να ξεπλένεις
την μεμβράνη της Α/Ο στο ενυδρείο σου για να ανεβάζεις σκληρότητα. Για να αυξήσεις λοιπόν ελεγχόμενα την σκληρότητα, αρκεί να κάνεις
μικρές αλλαγές με νεράκι βρύσης που δόξα τον Θεό είναι αρκετά σκληρό, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη.

Το θέμα είναι εάν τελικά η ρίζα μαλακώνει το νερό και πως θα κρατήσουμε αντίροπες δυνάμεις...

Πάντως αν σκέφτεσαι να πειραματιστείς με το "βρώμικο νερό" της Α/Ο, σε παρακαλώ να μου φέρεις πίσω τους καημένους τους ξιφοφόρους.

Δε νομίζω πως είναι πειραματισμός! Μάλλον μονόδρομος! Εκτός κι άν προσθέτω απλά αλάτι... Κι αν δεν το κατάλαβες για να περνάν καλά οι ξιφοφόροι γίνονται όλα, αφού τους έσωσα από την κακαβιά του τα είχες!

Και στο 'χω ξαναπεί: Μη γράφεις στο φόρουμ μετά τις 23:00 κι αφού έχεις κατεβάσει 5-6 μπυρίτσες.

- Ζηλεύεις;

Υ.Γ.: Τώρα επειδή μου έβαλες την ιδέα, θα πάω νυχτιάτικα να μετρήσω την σκληρότητα του "βρώμικου νερού" της Α/Ο, βρε λες ?

- Τι έβγαλαν οι μετρήσεις σου;


Ε ρε πανηγύρια οι εταιρίες, σα να τη βλέπω τη διαφήμιση: "Συσκευές Α/Ο διπλής χρήσης, από τη μια ρίχνουν και από την άλλη ανεβάζουν gH και PH"
Περιμένω απαντήσεις για να ξύλα, για να ξεπαστρέψω το αμπέλι του πεθερού μου.....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01882 seconds with 11 queries