Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-10-06, 14:44
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή Στήσιμο νέου ενυδρείου....

Γεια σας παιδια καλοσ σασ βρηκα μολισ σημερα εχω στα χερια μου ενυδρειο 120λιτ. και θα ηθελα να με βοηθεισετε να ολοκληρωσω την ολη διδικασια στησιματοσ και στρωσιματοσ του ενυδρειου μοθ.εχω διαβασει πολλα θεματα για αυτην την περιπτωση και θελω να δω αν τα καταλαβα καλα(καταλαβενετε αγχος να μην παει κατι στραβα)


1.φιλτρο : τα υλικα απο κατω προσ τα επανω μπλε σφουγγαρι - υαλοβαμβακασ - substat pro( ποσα λιτρα να παρω) - υαλοβαμβακασ. τα λεω καλα?ειναι καλο το στησιμο του φιλτρου?

2. Test : α)αμμωνιασ β)νιτρωδων αλατων γ)νιτρικων αλατων. ειναι 3 ετσι δεν ειναι?αν ναι εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα αξιοπιστη? + αμμωννια απο το φαρμακειο.

3.υποστρωμα(προυποθεση 1- 2 φυτα) : εχετε να μου προτεινετε κατι?μαρκα.υλικο? πανω απο το υποστρωμα μου αρεσε ενα χαλικακι που εμοιαζε σαν αμμοσ φυσικα ποιο χονδρο.εδω τι λετε?

4.διακοσμητικα : οτι και να παρω ξυλο η πετρα θα πρεπει να το περασω ενα βρασμο πρωτα?

5 φυτα : εχετε να μοθ προτεινετε καποιο ανθεκτικο φυτο για αρχαριους.αν ναι καποιο link να με παραπεμπει σε φοτο(δεν μου αρεσουν τα ψηλα φυτα θα ηθελα κατι σε μικρο).

6. ψαρια : μου προτεινανε να βαλω για αρχη και για μενα που ειμαι αρχαριοσ πλατυ και γκαππυ.αν βαλω αυτα απο ποσα να βαλω μεσα στα120 λιτ.???


παιδια αυτα σκεφτηκα τωρα. χιλια συγνωμη αν σασ κουρασα και φυσικα αν εκανα η ειπα καποια κοτσανα παραπανω.σασ παρακαλω οσο γινεται πιο αναλυτικα καταλαβενετε σε τι φαση βρισκομαι γεματοσ ενθουσιασμο αλλα και πολυ μπερδεμενοσ.αυτα για αρχη τισ επομενεσ ημερεσ για το στρωσιμο θα σασ κουρασω και παλι.απλα θελω να ξερω τι θα βαλω και μετα να κανω οτιδηποτε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgetax : 21-10-06 στις 14:46
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01587 seconds with 11 queries