Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-07-14, 16:56
Το avatar του χρήστη Pyrovolimeno
Pyrovolimeno Ο χρήστης Pyrovolimeno δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2014
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 8
Arrow Πρόβλημα με planaria, παράσιτα και scutariela japonica (rcs)

Έχω ένα 30λιτρο κύβο της Fluval για γαριδάδικο με red cherry...
ph: 7.5
θερμοκρασία: 24C
αμμωνιά: 0



Οι γαρίδες εκεί που είναι κινητικότατες και τις βλέπεις να σκαλίζουν από εδώ και από εκεί, την επόμενη μέρα κάποιες τις βλέπω ακίνητες για ώρες. Επίσης έχω παρατηρήσει και κάποιες σαν να πάνε να ανοίξουν στην ράχη και φαίνεται το εσωτερικό της γαρίδας... Ε αυτές μετά από λίγες ώρες πάντα τις βρίσκω νεκρές και ανοιγμένες στη πλάτη...

Μέσα στο ενυδρείο έχουν εμφανιστεί κοπήποδα, πλανάρια και πάνω στις γαρίδες scutariela japonica...

Τα κοπήποδα είναι απόλυτα ακίνδυνα.
Τα πλανάρια τα θεωρούσα ακίνδυνα...
Και τα scutariela japonica τα θεωρούσα υπαίτια για το ξεκληρισμό που γινότανε στο ενυδρείο μου...

Τελικά μετά απο πολύ ψάξιμο τα πλανάρια ευθύνονταν για όλο αυτό και απλά τα scutariela japonica αποδυνάμωναν ελαφρώς τις ταλαιπωρημενες απο τα πλανάρια γαρίδες...

Πρέπει να κάνω θεραπεία!!! Τώρα έχω 5 ενήλικες γαρίδες και περίπου 12 γαριδάκια. Τα γαριδάκια δεν φαίνεται να επηρεάζονται τόσο από τα πλανάρια... Βρήκα ότι το Flubendazole σαν θεραπεία δεν επηρεάζει ούτε τη βιολογία του φίλτρου ούτε τις γάριδες.

Έχετε κάποια άλλη θεραπεία να μου προτείνετε..??? Που θα μπορούσα να βρω το φάρμακο στην πιο καθαρή του μορφή??

Έχω και ενυδρείο καραντίνας αλλά αφού δεν επηρεάζονται οι γαρίδες από το φάρμακο δε θα τις βγάλω για να σκοτωθούν και τυχών αυγά πάνω στις γαρίδες από τα scutariela japonica...

Δώστε μου τα φώτα σας!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01575 seconds with 11 queries