Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #78  
Παλιά 29-10-16, 18:46
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Η κατασκευή προχωράει σιγά σιγά. Το τελαρο του καπακιου ετοιμαστηκε και τώρα σειρά έχουν τα τρία πάνω κομμάτια για ψύξη, φωτισμό και τροφή.

Τα πλαστικά στοπ που έστειλε ο φίλος καλά είναι αλλά η εφαρμογή τους στην δική μου κατασκευή είναι αδύνατη λόγω πολύ λεπτού ξύλου (8mm) . Έβαλα τελικά πηχακι όπως πρότεινες. Το πλάτος τους το διάλεξα στα 48 mm, και με αυτόν τον τρόπο έχω 4 cm για να κρύψω τις κόντρες και ένα εκατοστό να πατάει το από πάνω κόντρα πλακέ (4+5+1=10 όσο και το πλάτος του τελαρου.
Για την ενίσχυση των κολλήσεων, έβαλα σε κάθε γωνιά έναν ορθογώνιο τακο σαν γωνία για να μεγαλώσει η επιφάνεια κολλησης.





Και το αποτέλεσμα είναι αυτο





Για το θέμα του φωτισμού που αναφέρεσαι φίλε energy, αναμένω από ebay ταινίες Led. Θα προσπαθήσω να παίξω day-night με έναν κοντρολερ που μου ήρθε (tc420). Τις ταινίες θα τις τοποθετήσω σε προφίλ αλουμινίου με διάφανο καπάκι, ύστερα από πρόταση του Τάκης. Ίσως είναι η καλύτερη λύση τόσο οικονομικά όσο και ευκολίας. Θα σε ενημερώσω.

Για τους ανεμιστήρες θα ήθελα να ρωτήσω, για τα λίτρα μου πάω κατευθείαν σε διάμετρο 12 cm η κάνουν και οι των 8 cm και επίσης πόσους θα χρειαστώ κατ εκτίμηση. Τέσσερις η και με τρεις θα κάνω δουλειά???

Ευχαριστώ

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01841 seconds with 11 queries