Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 08-09-07, 10:27
Το avatar του χρήστη candus
candus Ο χρήστης candus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2007
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή πρώτα χαρακτήρας και μετά εμφάνιση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariah Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω ολους παιδια για τη βοηθεια σας και το ενδιαφερον σας..Θα το ψαξω και αλλο το θεμα βεβαια.Μαλλον ομως για yorkshire terrier προσανατολιζομαι και εγω.Θα βρω ευκολα στην Ελλαδα?Θα ψαξω και απο αγγελιες και ελπιζω να βρω κατι.

αγαπητή mariah,

Το μέγεθος σίγουρα παίζει το ρόλο του και η εμφάνιση δεν είναι καθόλου αμελητέα. Το βασικό όμως είναι να επιλέξεις ράτσα, της οποίας η ιδιοσυγκρασία να ταιριάζει στον τρόπο ζωής σου. Για παράδειγμα εγώ έχω έχω μια γλυκύτατη beagle την Candy. Την ερωτεύεσαι με την πρώτη. Έχει όμως και σοβαρά μειονεκτήματα. Ρίχνει πολύ τρίχα, είναι υπερκινητική και δεν της αρέσει καθόλου να μένει μόνη της. Είναι παρα πολύ χαδιάρα και έχει παρα πολύ πλάκα. Πρέπει όμως κάποιος να μπορεί να ανεχτεί τα παραπάνω μειονεκτήματα. Θα σε συμβούλευα να ψάξεις περισσότερο τα μειονεκτήματα και τις ιδιαιτερότητες της κάθε ράτσας παρά τα προτερήματα (τα οποία ούτως ή άλλως προβάλλονται περισσότερο) ώστε να κάνεις τη σωστή επιλογή. Σκέψου ότι θα ζήσεις μια ολόκληρη σκυλίσια ζωή, μαζί του.
Πάντως με βάση αυτά που περιέγραψες εγώ θα σου πρότεινα μία από τις παρακάτω ράτσες : 1)west highland terrie, 2) γαλλικό bulldog, 3) μαλτεζ.
Πάντως καθοριστικό ρόλο στο χαρακτήρα παίζει και το πως θα το διαπαιδαγωγήσεις. Έτσι μπορείς να διαλέξεις και κάποιο ημίαιμο αδέσποτο(όπως πιθανότατα ήταν και αυτό που είδες). Θα σε ευγνομωνεί για όλη του τη ζωή.

Nick
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03663 seconds with 11 queries