Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 27-01-12, 08:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
...για να πώ την αλήθεια έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με το είδος των ψαριών (σκευτόμουνα ποιό πολλύ πέστροφες γιατί γίνονται και τεράστια ψάρια)
Φίλε Χρήστο, το "τεράστια" είναι μια λέξη που λες συνέχεια, αλλά σε σύγκριση με τα άλλα ψάρια που σε ενδιαφέρουν, οι πέστροφες δεν είναι πιο μεγάλα ψάρια από τα υπόλοιπα. Τουλάχιστον στο τελικό τους μέγεθος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης ανακάληψα ένα ιχθυοτροφείο που πουλάει και κίτρινες πέστροφες (golden trout) απο θερμοκρασίες στο χωριό πιάνει αρκετές φορές πάγο (τα περισότερα πρωινά βλέπω σαν πάχνη λίγο πάγο στον κήπο στα χόρτα και μερικές λακούβες με νερό είναι πάγος αλλά είναι ρυχές αυτές οι λακούβες , θα μετρήσω ακριβώς θερμοκρασίες και θα σας πώ )
Το θέμα Χρήστο δεν είναι ο πάγος και οι θερμοκρασία τον χειμώνα, αλλά η θερμοκρασία το καλοκαίρι. Όταν πρόκειται για μεγάλη δεξαμενή εξωτερικού χώρου με μέση θερμοκρασία νερού στους 20 βαθμούς, τότε θα σου έλεγα με σιγουριά ότι ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να την προσεγγίσεις καν κατακαλόκαιρα.

Έχω λίμνη 13,500 λίτρα, με κάποια πράγματα που έχω φτιάξει περιμετρικά έχω κρατήσει τη θερμοκρασία στους 11 βαθμούς, αλλά το καλοκαίρι φτάνει και στους 28, χωρίς να δέχεται μάλιστα άμεση ηλιακή ακτινοβολία. Το νερό Χρήστο, δεν συμβαδίζει πάντα με τη θερμοκρασία της ατμόσφαιρας, ασχέτως αν τη μια μέρα έχουμε 20 βαθμούς και την άλλη 9. Το νερό σε μεγάλες συγκεντρώσεις μεταβάλλει τη θερμοκρασία του αργά και σταθερά!

Άρα, το καλοκαίρι είναι το πρόβλημα γι' αυτό το ψάρι! Τί θερμοκρασίες προσεγγίζετε το καλοκαίρι στην περιοχή που ζείς?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
...τα αποτελέσματα ήτανε
Ph= 7,2
KH= 10d
nitrite NO2=0
nitrate NO3= 100
GH>21

αυτές οι ενδείξεις είναι καλές για τις καραβίδες μου ? πέστροφες θα ζούνε σε τέτοιες τιμές νερού ?
Χρίστο η γενική σου σκληρότητα είσαι σίγουρος ότι είναι τόσο ψηλά? Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν το νερό του δείγματος είναι προϊόν κάποιου πηγαδιού ή διάτρυσης.

Ένα πολύ ενδιαφέρον δημοσίευμα για το ψάρι είναι αυτό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τονίζουν και ξανατονίζουν την απόλυτη ποιότητα του νερού και την μεγάλη οξυγόνωση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01830 seconds with 11 queries