Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 16-05-10, 10:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι πολυ ογκωδη πουλια και σε συνδυασμο με την μακρια ουρα τους.....ειναι ελαφρως μικροτεροι απο τα ειδη ara.
οποτε καταλαβαινεις οτι δε θελει απλως μια μεγαλη κλουβα...αλλα μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ κλουβα. ετσι μονο θα φαινεται και η ομορφια του με την μακρια ουρα του να μενει ακεραιη.
αν και ειδος που δε το βρισκεις σπανια...εντουτοις ειναι ειδος που δε βρισκεις συχνα ταισμενο στο χερι.
κι εφοσον μιλαμε για την αγορα ΕΝΟΣ παπαγαλου και οχι ζευγαρι....τοτε η γνωμη μου ειναι πως ΠΑΝΤΑ θα πρεπει να ειναι ταισμενος στο χερι...ειναι κατι που εκτοξευει και την τιμη...αλλα δε γινεται αλλιως να εχεις ενα πουλι μονο του ευτυχισμενο αν δεν ειναι συναισθηματικα δεμενο μαζι σου.
διαφορετικα δεν εξοικειωνονται ιδιαιτερα συνηθως...και παραμενουν ενα διακοσμητικο στοιχειο που κραζει και μαραζωνει σιγα σιγα.
συγκριτικα ειναι ησυχο σαν ειδος...κρατησα εναν για 2 χρονια αλλα τον εδωσα γιατι ακριβως δεν ηταν ταισμενος στο χερι. αν και τον εβγαζα για πτησεις στο δωματιο ποτε δε δεθηκε μαζι μου σε βαθμο που δεθηκαν αλλοι παπαγαλοι μου..
αν βρεις λοιπον ταισμενο στο χερι-ηρεμο και εχεις ή μπορεις να φτιαξεις-αγορασεις μια μεγαλη και στιβαρη κλουβα (εχουν τεραστιο και πολυ δυνατο ραμφος) τοτε ειναι μια πολυ ομορφη επιλογη.
http://thetrueparrot.homestead.com/A...parakeets2.jpg
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01455 seconds with 11 queries