Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 27-10-12, 21:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Καλως επανηλθες στο χωρο των ψαροκαμμενων, τα γκουραμακια κι εμενα ειναι τα πιο αγαπημενα μου ψαρακια (μετα τους πολυαγαπημενους μου betta φυσικα).
Το ψαρακι που αποφασισες να φιλοξενησεις ειναι αυτο http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/
(πιο πληρες προφιλ δε θα βρεις, αλλα καλο ειναι να μη διαβασεις μονο τη
"χημεια" και τα νουμερα αλλα διαβασε και την "εκκθεση")
Σε γενικες γραμμες τα γνωστα βλεπω, ενα 6-6.5 ph, τυρφες κτλ, θερμοκρασια κοντα στους 25-26, σκληροτητες χαμηλες (αν εχεις οσμωση ακομα καλυτερα γιατι μονο με τυρφη δε νομιζω να καταφερεις και πολλα... Θεσσαλονικη βλεπω, και εκει πανω εχετε ενα ψιλοθεματακι με τις σκληροτητες)
Τωρα οσον αφορα το τι αλλα ψαρακια να βαλεις, χμμμ σε τοσο μικρο ενυδρειο θα ελεγα να μη βαλεις αλλα ειδη, μια χαρουλα θα ειναι το ζευγαρακι σου (εδω εχω μια ψιλοενσταση γιατι πιστευω πως και αυτα οπως ολα τα γκουραμια προτιμανε χαρεμια κι οχι ζευγαρια, αλλα παιζει να κανω και λαθος, αφου δεν εχω ασχοληθει με το συγκεκριμενο υποειδος, ομως ψαξτο καλου κακου)
Φυτα φυσικα τα γνωστα ευκολα που δε μασανε απο χαμηλα ιχνοστοιχεια κτλ (εχινοδωρους, ισως καμια ανουμπια, java fern, κτλ κτλ κτλ, και φυσικα βαλε και τιποτα επιφανειας γρηγορης αναπτυξης πχ κερατοφυλλο ή καμια πιστια)
Φιλτρο...χμμμ αν μπορεις να παρεις εξωτερικο ακομα καλυτερα, τα εσωτερικα ουτε ροες μπορεις να ρυθμισεις, συνεχεια μπουκωνουν, κτλ κτλ... Ενα μικρο εξωτερικο φιλτρακι με απλα υλικα (σφουγκαρι για μηχανικη φιλτρανση, ελαφροπετρα για βιολογικη και filterwool για τα πολυ λεπτα σκουπιδακια ) ειναι οτι πρεπει (μπορεις επισεις να προσθεσεις και λιγο τυρφη μεσα στο φιλτρο αλλα καλυτερα βεβαια αρχικα να φτιαχνεις το νερο σου σε βαρελακι)
Θερμομετρακι καλυτερα ψηφιακο (εχετε εκει πανω τον petcumulus που εχει ενα σωρο πραγματακια σε τοσο καλες τιμες που κι εμεις πολλες φορες αγοραζουμε κι ας εχει και εξοδα μεταφορας) και θερμαντηρα γυρω στα 50 w ειναι μια χαρα.

Σχετικα με το φυτεμα που λες και την αμμωνια, προσωπικα εχω στρωσει με μεγαλες ποσοτητες αμμωνιας και με τα φυτα μεσα χωρις κανενα απολυτως προβλημα (στην αρχη τα ψιλοπαιξαν, αλλα μετα πηραν και αναπτυξη) αλλα εχω ακουσει πως καποια φυτα χαλανε. Δεν ξερω ποια ειναι (δε συγκρατω ονοματα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01704 seconds with 11 queries