Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-05-18, 01:45
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Ιδες Ελληνικο βιοτοπικο ενυδρείο/vivarium

Γεια σας! Σχετικα νεος στο φόρουμ, και προσφατα ξεκινησα ενα μεσογειακο ενυδρείο. Ειναι σχεδόν ετοιμο απο φιλτρα κυκλοφορητες και κατοικους, πλην απο τα ψαρια.
Εγω ζω στη Κερκυρα, και σημερα ετυχε να περασω απο το ποταμι της περιοχης, και στα μερη οπου ειχε σχετικα δυνατο ρευμα και στα ψηλά κομματια οπου ειναι μονο γλυκο νερο, παρατήρησα κατι ψαρακια μικρα και ασημι τα οποία δεν εχω δει πουθενα αλλου εκτος απο το ποταμι αυτο. Μενουν παντα τοσο μικρα (κατω απο 3 εκ τα μεγαλύτερα γυρω στα 5, μαλλον ειναι killifish) γτ τα βλεπω ετσι ολον τον χρονο. Ειδα και πιο μεγαλα ψαρια 10 με 15 εκατοστα τα οποια εμοιαζαν πολυ με πεστροφες καθως και πολλες νεροχελωνες.
Μου ηρθε η ιδεα να επιστρεψω ολους τους κατοικους του μεσογειακου στη θαλασσα και να κανω ενα βιοτοπικο ενυδρείο με λειες πετρες ξερα ξυλα (driftwood) φυτα και ψαρια απο το ποταμι.
Να γεμισω τα 3/4 με νερο και να κανω ενα κομμάτι στεριας και να βαλω 1 με 2 πεστροφες μικρες και λιγα απο αυτά τα μικρα ψαρακια καθώς και μια μικρη νεροχελωνα (οι συγκεκριμενες μενουν πολυ μικρες).
Θα εχει υδρόβια φυτα καθως και φυτα που μεγαλώνουν διπλα απο το ποταμι στο κομματι της στεριας.
Να το επιχειρήσω; Εχει δοκιμασει κανεις τίποτα αναλογο; Λετε η χελωνιτσα παρ'όλο που ειναι μικρη να φαει τα αλλα τα μικροψαρα η θα τη γλυτωνουν αν τους βαλω κρυψωνες; Ρευμα μπορω να κανω καθως εχω ενα wavemaker 3000l/h που εχω βαλει τωρα μεσα για να εχω κυμα στο θαλασσινο.
Το ενυδρείο ειναι 120 λιτρα, και δεν με απασχολει να βγαινουν φυτα πιο ψηλα απο το ενυδρείο.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01607 seconds with 11 queries