Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #57  
Παλιά 14-09-14, 20:51
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Ξεκινώντας από την αρχή το θέμα!
Αντικατάσταση φωτιστικού από hql σε diy led για ενυδρείο με προοπτικές hi tech.
Αυτό είναι το θέμα με λίγα λόγια
Ο λόγος είναι η ΔΕΗ !!!
Σε όσους έχουν καταλάβει είναι δύσκολο το θέμα ενός απόλυτου φωτισμού πάρε τόσα από εκείνο τόσα από το άλλο αα! Μην βάλεις από αυτό!
Άσε ρε φίλε πολύ κούραση πάρε εκείνο η το άλλο και ξεμπέρδεψες λιγότερη δουλειά γιατί να κουράζεσαι !
Το τάδε site λέει εκείνο το τάδε λέει κάτι άλλο παπαγαλία.
Το φόρουμ θέλω να πιστεύω ότι δίνει την δυνατότητα διαλόγου και άποψης ,
Όταν μπορούμε να απαντήσουμε σε ένα θέμα ας επιλέξουμε την πιο απλή γλώσσα την πιο κατανοητή για τον αρχάριο ( μπακαλίστικα )
Βέβαια για όσους επιθυμούν ανάπτυξη του θέματος μπορούν να το κάνουν χωρίς έξυπνες τρικλοποδιές και να δέχονται της απαντήσεις !
Όλες οι απαντήσεις σχεδόν υπάρχουν μέσα στο φόρουμ , λίγο ψάξιμο δεν βλάπτει .
Αν κάποιος από εμάς τους αναγνώστες και λάτρεις του diy, δεν έχει επιτύχει το αποτέλεσμα που χρειάζεται λόγο έλλειψης γνώσεων ας μην βγάζει χρόνια ερευνών και επιστημόνων άχρηστα γιατί δεν είχε αποτέλεσμα ο ίδιος! και δεν του άρεσε!
Αα! Ξέχασα το βαριέται !
Για το ενυδρείο όπου μιλάμε για full hi tech σε λάμπες Τ5 θέλει πάνω από 1 watt ανά λίτρο (κάποιος μπακάλης το είπε ) με τον μπακάλη στον λογαριασμό θα πω 6 λάμπες 40 watt
Και μένη το ερώτημα πόσες και ποιες? Πόσες ανάπτυξης ? πόσες daylight?
Νομίζω ότι αυτό ξεχάστηκε, πόσες αναπτύξεις θα έβαζε πάνω από 2 ? πάλι ο μπακάλης θα πει 80 watt! Και 160 σε λευκό ( 4 προς 2 )
Με τον μπακάλη και την Philips χοντρικά 19700 lumen φωτισμού! ( μην ξεχάσουμε να δώσουμε στους δίσκους γυαλιά ηλίου τους είδαμε σε κοινωνικό φυτεμένο ) αυτά τα lumen χοντρικά είναι 20 μέτρα ταινίας ( 1200 led ) . Με την αναλογία 4 προς 2 βγαίνει 6 μέτρα και 60 εκατοστά ταινία (400 led) σε φάσμα ανάπτυξης
Έρχομαι τώρα στο στάδιο της καταναλώσεως 20 μέτρα ταινίας ( αναφέρομαι στην ταινία για θέμα ευκολίας ) με 15 watt μέτρο είναι 300 watt κατανάλωση στα 12 volt με τον μπακάλη ( Ohm ) 15 watt στα 220 volt
ΟΛΑ! Τα παραπάνω είναι ο τρόπος προσέγγισης για την κατασκευή ενός φωτισμού σε μια diy κατασκευή ( με τον μπακάλη παρέα)
Κάποια από αυτά νομίζω δεν πέρασαν από την σκέψη και κάποια τα θεωρήσαμε αυτονόητα!
Υ.Γ. μέσα στο φόρουμ υπάρχουν αναφορές για ενυδρεία με φυτόχωμα, η τεχνική λέγεται dirty bottom ιδανική για dry start και αν θυμάμαι καλά bloskas έχει κάνει παρουσίαση με φυτόχωμα ( ενυδρείο του τεμπέλη )
Ψάξιμο θέλει!
Βέβαια όποιος έχει να προσθέσει κάτι είναι δεκτό και αν έχω κάνει κάποιο λάθος διορθώστε με.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02036 seconds with 11 queries