Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 20-01-10, 11:01
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω σκεφτεί και τον μονομάχο, αλλά θα προτιμούσα να βάλω γαρίδες.

Γιατί όμως λες "σίγουρα όχι για γαρίδες"? Το ζητούμενο και με δεδομένο ότι οι πιο πολλές γαρίδες θέλουν σχετικά ζεστό νερό (25 βαθμούς περίπου) είναι να μην μπορούν οι λάμπες να ζεσταίνουν το νερό πάνω από αυτή την θερμοκρασίοα αλλά να βοηθούν στο ζέσταμα του νερού. Όταν οι λάμπες σβήνουν θα ανάβει ο θερμαντήρας, όταν φυσικά χρειάζεται. Σε περίπτωση που οι λάμπες, ζεσταίνουν το νερό μόνες τους πάνω από τους 25, υπάρχει πάντα και η λύση των LED. Έχω ήδη ξεκινήσει την μελέτη της αντικατάστασης των δύο Τ5 που έχω στο 120αρι, και αν χρειαστεί θα βάλω LED και στο μικρό για να ελέγχω καλύτερα την θερμοκρασία.

Αυτό που εμένα με προβληματίζει περισσότερο είναι η ψύξη του νερού το καλοκαίρι, δεδομένης της μικρής ελεύθερης επιφάνειας. Εδώ πιθανότατα θα χρειστεί ένα Peltier.
Λέω όχι για γαρίδες γιατί κάτι μου λέει ότι οι λάμπες θα επιρεάζουν αρκετά την θερμοκρασία και δεν θα μπορεί να είναι αρκετά σταθερή για αυτές. Ο.Κ. το χειμώνα δεν θα το πάει πάνω από 25C, την Άνοιξη; (Την έχω πάθει στο παρελθόν από κάποιο μουράτο μικρό ενυδρείο, για αυτό προβληματίζομαι). Τα Led είναι λύση, ναι.

Και η ψύξη και το οξυγόνο είναι πρόβλημα σε μικρή ελεύθερη επιφάνεια.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01442 seconds with 11 queries