Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-02-03, 00:28
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Η παρατηρηση του Τακη ειναι (κατα την ταπεινη μου αποψη) η πιο σωστη! Με αυτα που μας λες και χωρις να μπορουμε να δουμε τα ψαρια σου, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε φιλε μου babers Απο προσωπικη εμπειρια ομως μπορω να σου πω τα εξης... Εκτρεφω μαζι με τον φιλο μου τον Ναθαν Ps.demasoni εδω και σχεδον τρια χρονια (απο τον Μαιο του 2000) και συνηθως, προσοχη γραφω συνηθως και οχι παντα, συνηθως αυτα με τα πιο εντονα χρωματα ηταν τα αρσενικα. Ειναι αδυνατον να ξεχωρισεις στο συγκεκριμενο ειδος ψαριου το φυλο με βαση την εξωτερικη του εμφανισει και μονο. Ακομα και το τελικο μεγεθος που φτανουν δεν ειναι παντα ενα σιγουρο κριτηριο για να πεις ποιο ειναι αρσενικο και ποιο θηλυκο! Κανοντας μια απλη υποθεση θα μπορουσα να πω οτι πιθανοτατα εχεις δυο αρσενικα και δυο θηλυκα και οτι το ισχυροτερο αρσενικο εχει στριμωξει εκει πανω το αλλο! Στο μεγεθος που αναφερεις τα Ps.demasoni ειναι εδω και καιρο αναπαραγωγικα ικανα και ετοιμα, οποτε ισως για αυτο να αντιμετωπιζεις τωρα αυτα τα προβληματα! Ας αφησουμε ομως στην ακρη τις παμπολες υποθεσεις που μπορουμε να κανουμε και κοιτα καποια πραγματα που καναμε εμεις κατα το παρελθον και μας βοηθησαν να αντιμετοπισουμε παρομοιες καταστασεις.1ον) ΜΕΓΑΛΩΣΕ το γκρουπ σου... οσες φορες προσπαθησαμε να κρατησουμε εναν αρσενικο με μονο τρεις θηλυκες ειχαμε προβληματα! Το ιδανικο, κατα την αποψη μου, ειναι τουλαχιστον πεντε θηλυκες για καθε αρσενικο! Το προβλημα εδω ειναι οτι δεν γινετε να ξεχωρισεις τις θηλυκες οποτε ξεκινας με ακομη μεγαλυτερο γκρουπ για να βρεις αυτες τις πεντε που θες! 2ον) Βγαλε για λιγο το στριμωγμενο σου ψαρι και βαλτο σε ενα αλλο ενυδρειο για να δεις πως συμπεριφερεται (τρωει? κολυμπα πιο ελευθερα? αναπνεει κανονικα?) και 3ον) Εφοσον πιθανοτατα εχεις μονο δυο θηλυκες δημιουργησε στο ενυδρειο σου οσο το δυνατον περισσοτερες κρυψωνες... πιστεψε με θα ερθει στιγμη που θα καταλαβεις για ποιον λογο! Να προσεχεις πολυ το κυριαρχο Ps.demasoni μπορει να γινει πολυ επιθετικο και να σου σκοτωσει τις θηλυκες πριν το καταλαβεις! Αυτα... συγνωμη αν εγραψα παρα πολλα, ηθελα απλα να βοηθησω!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01962 seconds with 11 queries