Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 22-03-11, 12:05
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ειναι λαθος τελειως θα ελεγα κατα την αποψη μου η συνθεση...
1) τα ψαρια δεν ταιριαζουν οσον αφορα τις παραμετρους νερου που απαιτουνται.Τα τετρα θελουν πιο μαλακο νερο (ph 5,5-7,5) απ'το νερο της βρυσης στα πιο πολλα μερη της Ελλαδας και ζουν σε κοπαδια (6-8 τουλαχιστον).
2)Οι ξιφοφοροι θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο (καμμια 100αρια λιτρα- http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...us_helleri.htm) και ζουν σε χαρεμια 1 αρσενικο με 3-4 θηλυκα, το νερο της βρυσης ειναι οκ.
3)τα guppies επίσης ζουν σε χαρεμια, το μεγεθος του ενυδρειου ειναι ενταξει για αυτα.επισης το νερο της βρυσης τους κανει.

Για μικροσωμα ψαρια υπαρχει ενας κανονας που λεει 1cm ψαριου/1 λίτρο. Τα καθαρα λιτρα του ενυδρειου σου αφαιρώντας χαλικι, υποστρωμα, φυτα, ξυλα, πετρες θα ειναι γυρω στα 50 με 55 το πολυ (εχω το ιδιο ενυδρειο-Juwel Rekord 600).
Οποτε σεβομενη αυτον τον κανονα και τα παραπανω ή κρατας τα τετρα και μαλακωνεις το νερο με τυρφη (εμενα δε μου δουλεψε η τυρφη μαλλον λογω μικρης χωριτικοτητας του φιλτρου) ή με νερο απο αντίστροφη όσμωση και συνδυαζεις με κανενα otocinclus affinis να καθαριζει τις αλγες και να μην πεφτουν πανω στα τετρα μιας και τη βγαζουν κολλημενα σε τζαμια, σε ξύλα ή στον βυθο ψαχνοντας για φαγητο.
Εναλλακτικα κρατας τα γκαπυ, φτιαχνεις αριθμο και αναλογιες αρσενικα-θηλυκα και ή συνδυαζεις με πλατυ για τα οποια ισχυει οτι και για τα γκαπυ ή κρατας τα γκαπυ μονα μιας και μπορεις να κρατησεις και απο γεννες αργοτερα.Τωρα με τις γεννες κλπ ειναι λιγο θεμα το πως μπορεις να κρατησεις κλπ.Νομιζω τα τρωνε οι γονεις τους τα νεογεννητα και θελουν απομονωση σε αλλο ενυδρειο, ειδικες τροφες για γονο κλπ αλλα δεν ξερω, δεν εχω δοκιμασει ποτε.

Αυτα...
Ελπιζω να βοηθησα.Ειδικος δεν ειμαι. Οτι ξερω απο ψαξιμο και διαβασμα το ξερω και απο την περιορισμενη μου εμπειρια με ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01590 seconds with 11 queries