Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 23-07-10, 13:05
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Το ξέρω οτι οι φοτο δεν ειναι πολυ καλές... Ευχαριστώ για την προσπάθειά σας πάντως! Ίσως κάνω καμμιά προσπάθεια και σήμερα για καλύτερες. Εντωμεταξύ διαπίστωσα ένα λαθάκι στο πρώτο post του thread αφού η πρώτη φότο εκεί είναι το (θεωρητικό και όχι σίγουρο ) αρσενικό και όχι η μαμά.

Τέλοσπάντων τα αυγά έχουν μπεί στη δεύτερη μέρα τους, οι γονείς τα φυλάνε με ζήλο και πρόγραμμα που έρχει αρκετή πλάκα. Οι γονείς εναλάσσονται στη φύλαξη των αυγών συνεχώς! Σχεδόν κάθε 15-30 δευτερόλεπτα. Όταν ο ένας είναι πάνω απο τα αυγά ο άλλος περιπολεί και τούμπαλιν. Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις το ενδιαφέρον τους! Επίσης αν και τα ραμ είναι τα μικρότερα ψάρια στο ενυδρείο έχουν κάταστήσει σαφές οτι αυτά κάνουν κουμάντο στη γωνίτσα τους τώρα και τα υπόλοιπα ψάρια περιέργως το αποδέχονται! Μέχρι και τα - εντελώς αδιάφορα για τα αυγά - σκαλάρια όταν περνούν κοντά απο την περιοχή δέχονται επιθέσεις απο τις μικροσκοπικές πολύχρωμες τορπίλλες που μάλλον τα ξαφνιάζουν και απομακρύνονται.
Τέλοσπαντων, ελπίζω να καταφέρω να δω μωράκια ώστε να βεβαιωθώ οτι έχω άτομα 2 φύλων και στην επόμενη γέννα να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος!

Και μερικές ερωτήσεις ακόμα! Κάπου πήρε το μάτι μου οτι είναι καλό να ανεβεί η θερμοκρασία όταν εκκολαφθούν τα αυγά (τώρα είναι στους 26), ισχύει? Επίσης να κάνω πιο συχνές αλλαγές νερού για να εξασφαλίσω καλύτερη ποιότητα νερού ή θα τα ξαφνιάσω και θα είναι χειρότερα; Τέλος, με τι συχνότητα γεννούν τα ραμ? Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01468 seconds with 11 queries