Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 05-01-09, 02:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σαλιγκαρακια το σκεφτηκα κι εγω!Θα βαλω σιγουρα κανα δυο μεσα!Απο ψαρια θα βαλω 1 αρσενικο και 3 θηλυκα!Συνολο 4 ψαρια δηλαδη μιας και το ενυδρειο μου δεν ειναι για περισσοτερα! Αργοτερα και αν κανεις κανονικα τις αλλαγες νερου μπορεις να βαλεις μερικα ακομα και να τα διπλασιασεις.
Ομως αν ολα πανε καλα σκεφτομαι να παρω ενα αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο!Αλλα θελω πρωτα να δω αν τα καταφερνω με το πιο μικρο και μετα βλεπουμε! χεχε δεν τα ξερεις καλα, οσο πιο μικρο τοσο πιο δυσκολο το ενυδρειο. Στο μεγαλο απλα εχεις να κανεις με πολυ ποσοτητα νερου στις αλλαγες, αλλα ειναι πολυ πιο σταθερο, δεν εχει σκαμπαμεβασματα (λογο μεγαλης ποσοτητας νερου) και συγχωρει λαθη, Το μικρο, ΟΧΙ.
Τροφη το διαβασα και σημερα ειναι η τριτη μερα που εριξα!Επισης κανα φυλλο που πεφτει απο τα φυτα το αφηνω και δεν το μαζευω για την αμμωνια!Επισης να ρωτησω και κατι αλλο?οταν πηγα στο πετ για να αγοραζω τι φιλτρο κλπ για να αρχισω το στησιμο ο πετσοπας μου δωσε αντιχλωριο, το sera nitrivec, και ενα ektozon!Αυτο τι ειναι?(ektozon)
Μου πε να βαλω ενα κουταλακι του γλυκου!Για βακτηριδια που αναφερατε πιο πανω να συνεχιζω να βαζω το nitrivec?Εβαζα μονο τις 3 πρωτες μερες!
Ριχνε νιτριβεκ μεχρι να στρωσει, ισως βοηθησει, μετα δεν χρειαζεται.
Κρατα το ομως μπορει να ξαναχρειαστει.
Το εκτοζον ειναι πολυ καλο στην προληψη απο ασθενειες
http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/51391
Αλλα η καλυτερη προληψη ειναι οι σωστες συνθηκες του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01477 seconds with 11 queries