Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 14-03-04, 18:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εγω γραφω, "απο οτι γνωριζω". Δεν μπαινει θεμα αμφισβητησης ή να το παρετε κατα γραμμα, γιατι δεν κανω καποια δηλωση.

Το κατα ποσον μπορουμε να παιρνουμε ως ολοσωστα τα διαφορα αρθρα του ιντερνετ (κι ακομα και αρθα σε εγκυρα περιοδικα) παιζει παρα πολυ.

Ξερουμε τον συγγραφεα, και πως τον κρινουμε? Στην συγκεκριμενη περιπτωση, το πρωτο αρθρο ειναι απο τον Tim Hovanec - εγω τουλαχιστον τον διαβαζω χρονια τωρα σε διαφορα περιοδικα, και εχω σχηματισει την γνωμη οτι αυτα που γραφει ειναι εγκυρα. (Την αντιθετη γνωμη εχω σχηματισει πχ. για τον Herbert Axelrod, παρ΄ολο τον πλουτο βιβλιογραφιας του). Το δευτερο αρθρο, του Γ. Ρεκλου, απλως πιθανολογει, αλλά το MCH (συνηθως) ειναι προσεκτικο στην πληροφορια που δινει.

Αν ηταν αποδεδειγμενο οτι βγαζει πισω αυτα που κραταει, θα υπηρχε πλεον σαφης αναφορα και προειδοποιηση επ'αυτου σε πολλα αρθρα και ιστοσελιδες, κι αν ηταν αποδεδειγμενο οτι ΔΕΝ βγαζει πισω τιποτα ποτε, το ιδιο.

Γιαυτο οταν οι γνωμες διιστανται, οπως εν προκειμενω, βλεπουμε συχνα να σχηματιζεται μια μεση λυση, οπως γραφτηκε κι απο μενα κι απο τον Τακη παραπανω. Η φραση "Χρησιμοποιειτε πολυ καλης ποιοτητας ενεργο ανθρακα, μονο μετα απο θεραπειες, ή περιπτωσεις μολυνσης κλπ., και δεν χρειαζεται να τον κρατατε στο φιλτρο απαξ και η δουλεια για την οποια τον θελετε τελειωσε, κι οχι παραπανω απο ενα μηνα", δεν ανακαλυφθηκε προσφατα, ειναι η φραση που συνανταται σε ολες τις πηγες αναφορας για τον ενεργο ανθρακα εδω και χρονια.

Οσο για την εγκυροτητα αυτων που γραφονται εδω μεσα, ξαναλεω οτι ειναι στο κριτηριο του καθενα να το εκτιμησει, διασταυρωνοντας παντα τις πληροφοριες και απο αλλού, ή εκτιμωντας το προσωπο που γραφει ή απανταει σε κατι. Κανεις μας δεν γνωριζει ΚΑΘΕ πτυχη του χομπυ. Το σημαντικοτερο ειναι να ειμαστε προσεκτικοι σε αυτα που γραφουμε, κι αν δεν γνωριζουμε κατι ας αφησουμε καποιον αλλο να απαντησει, παρα να απανταμε σωνει και καλα, με κινδυνο να δωσουμε λαθος κατευθυνση.
Και οι συντονιστες, και εγω, αφ'ενος δεν γνωριζουμε τα παντα, αφ' ετερου δεν ειμαστε σκυμμενοι 24 ωρες το 24ωρο πανω απο το φορουμ για να προλαβαινουμε τα λαθη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01680 seconds with 11 queries