Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 16-10-11, 23:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
pseudortopheus ice και κατι ακομα μου ειχαν πει αλλα δεν θυμαμαι, οσο για την βιαιοτητα στο μαγαζι ηταν μονος στο ενυδρειο! βασικα η ιστορια ειναι η εξης οπως μου ειπε, ηταν μαζι με αλλα ψαρια αλλα μετα απο καποια στιγμη αρχισε να τα σκωτωνει και ετσι κατεληξε μονος του! λετε να εχω προβλημα αν τον βαλω μαζι με αλλα ψαρια? αν και στο μαγαζι το ενυδρειο του μετα βιας ηταν 60 λιτρα!
Άκουσε να δεις. Είναι ψάρι μεγαλόσωμο, αρκετά δυνατό και ιδιαίτερα κυριαρχικό. Προσωπικά το είχα σε ένα 250άρη ενυδρείο με πολλές-πολλές πέτρες και πάρα πολλές κρυψώνες. Τα είχα μαζί με labidochromis & Ps. Acei. Τα δύο άλλα είδη, διακρίνονται για την φιλειρηνικότητα τους. Ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα μαζί τους, αλλά μεταξύ ατόμων της ομάδας του. Ελέγχει ασταμάτητα το χαρέμι του και δεν χαρίζεται σε κανένα άλλο ψάρι όταν ενοχλήσει. Προβλήματα στην αρχή δεν είχα, γιατί αφαιρούσα τα μικρά από τις γέννες. Προς το τέλος όμως, δεν μπορούσα να τα δώσω πουθενά με αποτέλεσμα να υπάρχουν σκληρές κόντρες μεταξύ των αρσενικών. Το αστείο είναι ότι απώλειες αρσενικών δεν είχα, αλλά είχα 2-3 φορές αρκετά πληγωνέμο θηλυκό και έξτρα μικρό ενυδρειάκι να τρέχει για περίθαλψη....αυτά!

Πιστεύω ότι στα 300 λίτρα με πολλές κρυψώνες θα είσαι οκ. Αν μπορείς και βγάζεις τα γεννητούρια ενόσω είναι μικρά, τότε θα είσαι ακόμα καλύτερα.

Α! Αναπαράγονται ιδιαίτερα εύκολα.
Επίσης, μην κάνεις το λάθος και βάλεις μαζί του το metriaclima estherae. Με τίποτα όμως!

Να πως είναι το θηλυκό του είδους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα greshakei τα πτερύγια δεν είναι κατακίτρινα;

Βέβαια μπορεί να μην έχει βγάλει το χρώμα του ακόμα το ψάρι..απλά δεν θα πω και εγώ με σιγουριά οτι είναι greshakei γιατί παίζουν πολλά υβρίδια ειδικά σε αυτούς τους χρωματισμούς..
Φϊλε Vag, από σκούρο κόκκινο μέχρι ανοικτό κίτρινο, αναλόγως...Είναι ένα υπέροχο ψάρι, που αλλάζει χρωματισμούς...όταν φλερτάρει-όταν ζευγαρώνει-όταν κοντράρεται...κ.λ.π. Πάντα "μπογιατίζεται" διαφορετικά. Γι'΄αυτό και οι τόσες παραλλαγές στις φωτογραφίες στο διαδίκτυο. Eίναι αληθινές και το λέω, γιατί το διαπίστωσα ο ίδιος.

Nα και μια δική μου φώτο, πως θα σου γίνεται κάποιες φορές.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 16-10-11 στις 23:28
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01634 seconds with 11 queries