Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-11-07, 20:20
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Πρωτίστως θα ήθελα να ευχαριστήσω τον giorgos για τον χρόνο που διέθεσε για μένα σε προσωπικά μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι είδος ψαριών είναι αυτά και γενικά οτιδήποτε γνωρίζετε.
Σε ένα άλλο κεφάλαιο (γλυκό νερό γενικά) με τίτλο παπαγαλόψαρα μου είχαν συστήσει να πάρω ένα ζευγάρι Cryptoheros nigrofasciatus σε ένα ενυδρείο 70 λτ. Τελικά πήρα αυτά τα ψάρια τα οποία σλυμφωνα με τον μαγαζάτορα είναι νεον τζούελ από την Νότιο Αμερική και είναι ζευγάρι υποδεικνύοντας μου ότι το αυτό με τις πορτοκαλί ανταύγειες είναι θηλυκό(3η και 4η φωτο) και το μπλέ είναι θηλυκό(1η και 2η φωτο). Το θηλυκό όμως είναι πάρα πολύ επιθετικό με αποτέλεσμα το αρσενικό να τρέχει και μην φτάνει. Τώρα μετά από 5 ημέρες κάθονται το θηλυκό στον βυθό στις πέτρες και το αρσενικό στην επιφάνεια του ενυδρείου και στην αντίθετη πλετρά. Κατά διατήματα έχουμε πάλι μάχες όταν το θηλυκό επιτίθεται. Δεν μαλώνουν μόνο όταν τους ρίχνω τροφή. Η απάντηση του μαγαζάτορα είναι ότι έτσι γίνεται μέχρι να ζευγαρώσουν. Πίστευω ότι κάνει λάθος και άλλες πληροφορίες δεν μου έδωσε. Όταν ρώτησα για το ψάρι αυτό δεν το ήξερε κανένας με αυτό το όνομα. Αυτός είναι και ο λόγος που στέλνω αυτές τις φωτογραφίες. Αν ξέρει κάποιος κάτι ας γράψει.
Ευχαριστώ.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jwel blue33.jpg
Εμφανίσεις:  1185
Μέγεθος:  95,9 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jwel blue22.jpg
Εμφανίσεις:  753
Μέγεθος:  82,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jwel orange55.jpg
Εμφανίσεις:  840
Μέγεθος:  203,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jwel orange66.jpg
Εμφανίσεις:  1039
Μέγεθος:  109,7 KB

Να διορθώσω διότι εκ παραδρομής παρουσίασα και τα δύο ψάρια στο προηγούμενο μήνυμα ως θηλυκά. Το θηλυκό (σύμφωνα με το μαγαζάτορα) είναι στην 3η και 4η φωτο αυτό που επιτίθεται, πράγμα που δεν πιστεύω.
Από ότι έχω διαβάσει το αρσενικό είναι αυτό που επιτίθεται σε ένα θηλυκό. Η άλλη εκδοχή είναι να είναι και τα δύο αρσενικά.
Συγνώμη για το ορθογραφικό λάθος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 29-11-07 στις 21:27
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01723 seconds with 12 queries