Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 28-05-15, 06:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από ότι κατάλαβα το φίλτρο θα κάνει υπερχείλιση στο ενυδρείο, γιατι προφανώς δεν θες να τρυπήσεις το ενυδρείο, και η αντλία θα τραβάει απο το ενυδρείο και θα στέλνει το νερό στο φίλτρο. Εχω φτιάξει τέτοιο φίλτρο



ή αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....654&page=2/#44

Να ξέρεις πως με αυτό το φίλτρο θα χρειαστείς και ένα κυκλοφορητή μέσα στο ενυδρείο γιατί η φυσική ροή δεν θα φτάνει εύκολα από τη μία άκρη στην άλλη, εκτος και αν το βάλεις στη πλάτη και όχι στο πλάι.
Επίσης το φίλτρο θα είναι πιο ψηλό από το ενυδρείο για να υπάρχει υπερχείλιση.
Αν η αντλία είναι μέσα στο φίλτρο τότε θα χρειαστείς και αντλία που θα μπορείς να βάλεις λάστιχο στην είσοδο, και τέτοιες αντλίες ξέρω μόνο τις SICCE.
Πες διαστάσεις του φιλτρου.
Επίσης καλό είναι να υπάρχει και καπάκι.
Η αντλία θα πρέπει να είναι σε τέτοιο υψος που να είναι κάτω από την επιφάνεια του ενυδρείου , για να λειτουργήσε πάλι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, αλλά όχι και πολύ βαθιά , γιατί σε περίπτωση που συμβεί κάτι στο φίλτρο και χάνει νερό να μην αδειάσει το ενυδρείο. Στη φωτογραφία που έχω πιο πάνω, είχα την αντλία ψηλά, και ήταν λάθος, υπήρχε πρόβλημα σε διακοπή ρεύματος, δεν τράβαγε μετά, και την κατέβασα χαμηλά, 5 πόντους πιο χαμηλά από την επιφάνεια του ενυδρείου.
Το πλεξι θα το κόψεις εσύ ή θα το πάρεις κομμένο ; Επίσης με τι θα το κολλήσεις ; Αν το κολλήσεις σωστά και βάλεις και τα ανάλογα νευρα δεν θα έχεις πρόβλημα και θα αντέχει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01986 seconds with 11 queries