Θέμα: Back to school
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 30-01-04, 16:38
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Καταρχην πολυ ενδιαφερουσες αποριες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Το ιδανικό είναι, το φίλτρο να έχει την ίδια χωριτηκότητα με το ενυδρείο αλλά επιδή αυτό είναι δύσκολο ή μάλλον αδύνατο, το φίλτρο πρέπει να έχει χορητικότητα νερού ίση με το 1/10 του ολικού όγκου νερού του ενυδρείου ή και περισσότερο αν γίνεται.
H χωρητικοτητα του φιλτρου για το βιολογικο ειναι σχετικη με το τι υλικο χρησιμοποιεις και τι ροη εχεις. Δεν μπορεις να εχεις τον ιδιο ογκο φιλτρου με βιομπαλλες και τον ιδιο με siporax ή substrat!!
Συνηθως ο κανονας ειναι στο γλυκο νερο παντα ( και αναλογα το φτιαχνεται στο θαλλασινο ).

1 λιτρο siporax ή substrat κανει για 200 λιτρα νερο, για το ιδιο νερο θες 4 λιτρα μακαρονι (οχι σπαγγετι ετσι.? ), ή 15 με 20 λιτρα βιομπαλλες. Σιγουρα σας φαινεται υπερβολικο αλλα ετσι ειναι. Θα μου πειτε τωρα πως εσεις τα 200 λιτρα τα δουλευεται με λιγοτερα υλικα. Σωστο, αλλα εγω μιλαω για 200 λιτρα ΠΟΛΥ φορτομενου βιολογικα ενυδρειου, για να μην μιλησω πως το siporax κανει και denitrιfication στο νερο μας. Το εχω παρατηρησει αυτο. Εννοειτε πως το φιλτρο 1 προς 1 ειναι υπερβολη....

Οσο για την ροη το μυστικο ειναι να εχεις την ιδανικη ροη ουτε να προλαβαινουν τα βακτηριδια να κανουν δουλεια, αλλα και να μην παρακανουν και εχεις αναεροβιες ζωνες μεσα στο φιλτρο σου...Ο γενικος κανονας ειναι 1000 λιτρα ανα ωρα για καδο 5 λιτρων. Εννοειται πως τα λιτρα δεν θα ειναι σε σωληνα των 5 μετρων...
Δεν εχει νοημα να εχω 5 βακτηριδια σε 1 κομματι βιομπαλας, ενω θα μπορουσα να ειχα 20 βακτηριδια σε 1 κομματι μπαλας εφοσον η καθε βιομπαλα μπορει να παρει 40 βακρητιδια η μια (για παραδειγμα).


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Αυτά που είπα πριν ισχύουν για το γλυκό νερό... ξέρει κάποιος αν ισχύουν και για το θαλασσινό? πιστεύω οτι ισχύουν με την διαφορά οτι το νερό μάλλον θα πρέπει να περνά περισσότερες φορές από το φίλτρο Δεν γνωρίζω και πολλά από θαλασσινό. Κάποιος έμπειρος να μας διαφωτίσει
Οσο για το θαλλασινο δεν εχει καμια σημασια το ποσες φορες περναει μεσα απο τον χωρο του βιολογικου σε σχεση με το γλυκο νερο. Αυτο που μετραει ομως και ειναι διαφορετικο, ειναι η ποσοτητα των υλικων που πρεπει να ειναι μεγαλυτερη. Μιση φορα περιπου περισσοτερα. Δηλαδη για 1 λιτρο siporax στο γλυκο, θελουμε 1,5 λιτρα στο θαλλασινο. Επισεις πρεπει να εχετε υποψην πως το βιολογικο στο θαλλασινο ειναι παρα πολυ ποιο δυσκολο και πολυ ποιο αργο στο να δημιουργηθει απο το γλυκο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02052 seconds with 11 queries