Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 11-05-09, 16:26
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Μιας και κλείνουν περίπου ένα μήνα στο ενυδρειάκι είπα να μοιραστώ μαζί σας τις πρώτες εντυπώσεις μου για αυτές τις όμορφες γαριδούλες.

Κατ' αρχάς είναι μικρές, περίπου στο 1 εκ, άρα αν θέλετε να τις βάλετε σε μεγάλο ενυδρείο απλά ξεχάστε το γιατί θα θέλετε πολλές από αυτές για να μπορέσετε να τις δείτε, πράγμα ασύμφορο αφού είναι ακριβούτσικες.

Επιπλέον τους αρέσει πολύ να κρύβονται, σπάνια βγαίνουν στα "ανοιχτά" και ακόμα πιο σπάνια πατάνε έδαφος. Επίσης δεν τους αρέσουν τα φυτά, τα μόνα φυτά που τους αρέσουν να σκαλίζουν είναι οι moss. Αντίθετα τρελαίνονται για πέτρες και ξύλα, σχεδόν όλη την ώρα είναι είτε χωμένες μέσα στο βράχο ή πάνω στο ξύλο.
Σπασμωδικές κινήσεις και κολύμπι πέρα δώθε όπως κάνουν π.χ. οι chery ή oi amano, ξεχάστε το. Αν εγκατασταθούν σε ένα σημείο για τις επόμενες 2 με 3 μέρες θα τις βρείτε συνέχεια εκεί! Αφού το ξεσκονίσουν όλο θα πάνε λίγο παραπέρα και ούτω καθεξής. Να φανταστείτε οι δικές μου συναντήθηκαν όλες μαζί μετά από 4 μέρες αφού τις πρώτες μέρες δεν κουνιόντουσαν πέρα από μερικά εκατοστά διάμετρο από το σημείο που έπεσαν.

Τέλος το χρώμα τους "παίζει" από κόκκινο μέχρι βαθύ μπορντό(εδώ είναι όλα τα λεφτά!) ανάλογα φαντάζομαι με την διάθεση τους.

Με την φτωχή μου εμπειρία σε αυτές τις γαριδούλες λοιπόν αν ξαναέστηνα το ενυδρειάκι μου(που πολύ πιθανό να το κάνω) θα το έκανα νταμάρι και ίσως λίγη moss μέσα για να μπορέσω να έχω και το ph που χρειάζονται αφού αυτή την στιγμή δεν είναι ότι καλύτερο.

Το ευχάριστο πάντως είναι ότι αν εξαιρέσεις την μία απώλεια το πρώτο 24ωρο δεν είχα άλλη, φτου λοιπόν και ας ελπίσουμε καλή συνέχεια.

Τις επόμενες μέρες ελπίζω να καταφέρω να βγάλω και καμία καλή φώτο.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01582 seconds with 11 queries