Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 30-04-09, 11:08
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ευχαριστώ καταρχάς για τις ευχές σας και για τις απόψεις σας.

Φίλε andst87 θα σε στεναχωρήσω αλλά το φυτάκι που λες δεν είναι και από τα πιο εύκολα.

Συνονόματε ευχαριστώ για το "ζουμί"
Προσπαθώ να δημιουργήσω τις καλύτερες δυνατές αλλά και σταθερές συνθήκες για τα νανάκια, Όντως διάβασα σε πολλά site(πολλά από τα είπα εσύ πρότεινες κι ευχαριστώ) ότι χρειάζονται ψηλό PH και μάλιστα το νερό της περιοχής μου είναι ότι πρέπει αλλά.... χρειάζονται και χαμηλό GH και ΚΗ και εδώ είναι τα δύσκολα για σταθερότητα και μάλιστα σε μικρό ενυδρείο.
Δεν έχω καταφέρει να έχω ψηλό PH με χαμηλή σκληρότητα παρά μόνο περιστασιακά οδηγούμενη σε κραχ για αυτό και προτίμησα να θυσιάσω το PH για την σταθερότητα. Κάπου διάβασα ότι οι σταθερές συνθήκες είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για την επιβίωση αυτών των γαρίδων και η παραμικρή μεταβολή τους επηρεάζει άμεσα την υγεία τους. Αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει πως να καταφέρω να έχω σταθερές συνθήκες με ψηλό PH και χαμηλό GH και KH παρακαλώ ας το αναφέρει.
Επίσης αναφέρεται ότι έχει παρατηρηθεί αν υπάρχουν διαφορετικά είδη γαρίδων μέσα στο ενυδρείο το ένα είδος δεν γεννάει, ισχύει; αν ναι τότε θα πρέπει να βγάλω τις cherry και amano.

Επίσης να αναφέρω ότι οι γαριδούλες μπήκαν στο ενυδρείο μετά από 4ωρη προσαρμογή και μέσα στις επόμενες 24 ώρες είχα μία απώλεια. Κατά την μεταφορά από το ταξίδι 3 ημερών είχα άλλες 2 απώλειες παρ' όλη την άψογη συσκευασία των Γερμανών(οφείλω να το ομολογήσω έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την συσκευασία)

Τέλος τα devil snail είναι πανέμορφα ελπίζω να τα πετυχω σε κάποια καλή πόζα να δείτε το εκπληκτικό πορτοκαλί χρώμα τους.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries