Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-07-12, 12:40
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή DIY ψύξη Ο μαίανδρος του Αλέξανδρου

Εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να σκεφτώ μια φθηνή και αποτελεσματική λύση για την ψύξη σε ενυδρείο ώστε να καταφέρω επιτέλους να διατηρήσω CRS.

Η λύση με τα ανεμιστηράκια δεν μου αρέσει σε καμία περίπτωση άρα θα πρέπει να γίνεται ψύξη με άλλο τρόπο.

Η σκέψη μου είναι η εξής..
παίρνουμε ένα μικρό ψυγείο όπως αυτά για μίνι μπαρ ή αν έχουμε χώρο κανονικό μικρό ψυγείο με κόστος όπως είδα στα καταστήματα ηλεκτρικών πρόσφατα γύρω στα <50 ευρώ.
Θα χρειαστούμε και ένα controller θερμοκρασίας από ebay <20 ευρώ και μια αντλία ή εξωτερικό φίλτρο ~20 ευρώ.
Επιπλέον θα χρειαστούμε μερικά μέτρα σωλήνα(όπως αυτές των εξωτερικών φίλτρων ~5 ευρώ.

Στην περίπτωση μου επειδή έχω ήδη ψυγειάκι και φίλτρο θα χρειαστώ μόνο τον controller δηλαδή μιλάμε για κόστος <€20,00

Ο αρχή λειτουργίας της ψύξης θα βασίζεται μέσω της κυκλοφορίας του νερού που θα περνάει από το εσωτερικό του ψυγείου και συγκεκριμένα στην πλάτη του ψυγείου όπου έχει και την μέγιστη απόδοση.

Η σωλήνα θα απλώνεται σε σχήμα μαιάνδρου για την μέγιστη ωφέλιμη επιφάνεια. (εντάξει μπορείς και απλά να απλώσεις τον σωλήνα μέσα αλλά ας τιμήσουμε και τους προγόνους μας με το παρεξηγημένο πλέον σύμβολο του Μαιάνδρου )

Με απλά λόγια ανοίγουμε μια τρύπα στο ψυγείο από τα πλάγια για την είσοδο/έξοδο της σωλήνας. Η αντλία στέλνει το νερό στον μαίανδρο και επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο μας δροσερό. O controller ελέγχει την αντλία, αν δηλαδή φτάσουμε στην επιθυμητή θερμοκρασία ο controller σταματάει την κυκλοφορία.

Επειδή το ψυγείο μας θα είναι στην ουσία άδειο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε παράλληλα και σαν κανονικό ψυγείο διαφορετικά μπορούμε να βάλουμε το ψυγείο μας στον controller αντί της αντλίας ώστε να σβήνει το ψυγείο. Βέβαια μπορούμε να παίξουμε και με τον θερμοστάτη του ψυγείου για να δούμε αν μπορούμε να βρούμε την επιθυμητή θερμοκρασία.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό, στο μυαλό μου φαίνεται να λειτουργεί.

Αν το έχει δοκιμάσει κανείς ας μου πει προτού τρυπήσω το ψυγείο
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01563 seconds with 11 queries