Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 23-06-12, 10:50
leonidastria Ο χρήστης leonidastria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Τhessaloniki
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, και καλή αρχή! Τα μικρά καλύτερα να τα αφήνεις όπως είναι, θα επιβιώσουν τα δυνατότερα και θα έχουν πιο υγιή ανάπτυξη (αφού έχεις και κερατόφυλλο, μια χαρά). Τα λίτρα όντως είναι λίγα για τόσα ψαράκια, και αυτό σε συνδυασμό με την μπόλικη τροφή που λογικά δίνεις λόγω μικρών, σου αυξάνουν τα επίπεδα αμμωνίας πάνω από αυτά που η βιολογία του φίλτρου σου μπορεί να επεξεργαστεί. Οι αλλαγές είναι καλές και αναγκαίες, αλλά σημασία έχει να διορθωθεί η αιτία, όχι το αποτέλεσμα. Οι υπόλοιπες μετρήσεις σου πώς είναι? Τι φίλτρο έχεις? πώς το έστρωσες?
Επίσης οι αλλαγές με σκούπα είναι καλές, καθαρίζεις και το βυθό από υπολείμματα.Αλήθεια, πόσο ταίζεις; Θα χρειαστεί να μείωσεις την ποσότητα τροφής που δίνεις.
Σε μεγαλύτερο ενυδρείο είναι πιο εύκολο να παραμείνουν σταθερές οι παράμετροι του νερού. Μια φορά τη βδομάδα σκούπα είναι αρκετή.
Καλημερα ,εχω δυο φιλτρακια ρεζαν(κινεζικα) ενα με σφουγγαρακι ενα με σιποραξ.Ταιζω 2 φορες τριμενο φυλλαρακι η΄ σκονη που εχω ,οσο μια φακη.Πρεπει να μπορεσω να τα συντηρησω μεχρι να παρω μεγαλυτερο(90λ) ενυδρειο.Σιγουρα καποια φαγοθηκαν αλλα δεν μου ψοφησε ή ρουφηξαν κανενα τα φιλτρα .Παντος με αλλαγες καθημερινες με σκουπα παλι εχει πολυ ακαθαρσια ,σε εβδομαδιαιες αλλαγες δηλ. τι θα γινει ,βουρκος?Οι μετρησεις που εχω σε αμμωνια ειναι 2-3.Τα φιλτρακια στρωθηκανε τουλαχιστον ενα μηνα με μετρησεις μεχρι 2.Εκανα δηλ.σχετικα ηπιο στρωσιμο ,απλα φαινεται πως δεν εχω αρκετα ικανη βιολογια για τετοια ιχθυοφορτιση.Καποιο διαστημα ειχα και αλατι σε αναλογια προστασιας και εκεινο το διαστημα εχασα και δυο θυληκες ισως λογω γεννας.Περιμενω νεα σας.Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01826 seconds with 11 queries