Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #88  
Παλιά 11-01-12, 13:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως χωρις να γνωριζω οσα εσεις,και μιλωντας μονο με βαση αυτο που εχω δει εγω στο πρωτο μου ενυδρειο(παρεπιπτοντως ειναι στις φωτογραφιες που εχει ο Γιωργος στο υπομνημα του)η θολουρα στο δικο μου δεν ξεκινησε αμεσως με την εισαγωγη του σκευασματος τοτε στο νερο αλλα μετα απο αρκετες μερες.μαλιστα χρησιμοποιουσα το ballancer Της Microbelift.
το υγρο,τουλαχιστον σε εμενα και πιστευω γενικως ετσι ειναι,δεν ειχε γαλακτωδες χρωμα ουτε υπολευκο αλλα ηταν εντελως διαφανο.οπως ειπα ομως το νερο δεν θολωσε καθολου κατα τη χρηση του σκευασματος.αλλα μετα απο μερες.(αν θυμαμαι καλα μαλιστα ειχε τελειωσει και το μπουκαλι οταν αρχισε να θολωνει το νερο)το λεω γιατι νομιζω ειναι δυο διαφορετικα φαινομενα το θολωμα του νερου αμεσως με την εισαγωγη του υγρου,και το bacterial bloom.εκτος αν το συγκεκριμενο υγρο που αναφερατε ειναι bacterial bloom σε μπουκαλι.αλλα σε αυτη την περιπτωση δε νομιζω οτι θα καθαριζε μονο του σε 24-48 ωρες... γιατι το δικο μου εκανε κανα 2 βδομαδες!
υπαρχει και η περιπτωση να ειναι απλα χρωματιστο για να μην το πιει κανεις.γιατι παιζει κιαυτο.η απλα η φορμουλα που χρησιμοποιει η συγκεκριμενη εταιρεια εχει αυτο το χρωμα.

το θολωμα ξεκινησε αργα και σταδιακα και εφτασε στο σημειο που φαινεται στις φωτο και ισως λιγο παραπανω.
αρχισε να εξαφανιζεται και εξαφανιστηκε εντελως σε 3-4 μερες απο οταν εβαλα μπολι.
φυσικα ειμαι υπερ του μπολιου,δαγκωτο!
απλα αναφερω την εμπειρια που ειχα εγω οσον αφορα τις δυο μεθοδους,μηπως δωσει καποιο στοιχειο στη συζητηση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01675 seconds with 11 queries