Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 19-07-11, 17:54
laios Ο χρήστης laios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τι όμορφο θέαμα!!! Και μέσα στο παρτέρι κάτω από βουκαμβίλιες είναι όνειρο!
Κι εγώ πρέπει να ντύσω τις γλάστρες μου με ξύλο γιατί τις ψήνει κι ήλιος!

...και ...δε με λες, δε με λες ... από που πήρες Caltha palustris, Menyanthes trifoliata και Houttuynia cordata;;;
Και μια ερώτηση ακόμα, την βαλεριάνα την ξέρω ως φυτό ... στεριανό, και μάλιστα την βλέπω στα βουνά και σε ξερότοπους ακόμα, αλλά κοντά σε νερό δεν έτυχε να την δω ποτέ! Είναι υδρόβια ή αντέχει και στο νερό;


Καταρχην Lucy να δηλώσω μεγάλος fan σε όλα τα post σου απο τα οποία εχω πάρει πολές ιδέες.

Hottuynnia cordata και Caltha palustris πήρα απο φυτώριο στο Κορωπί απο όπου πήρα και την γλαστολίμνη.

Εδω να πω οτι ενω η Ηοttuynia πάει πολύ καλα η Caltha εχει ξεραθει εντελως και να φανταστεις οτι ήταν παραγγελια και περίμενα 3 εβδομάδες για την πάρω.
Απο την αρχη ηταν χάλια αλλα περίμενα ότι θα στρώσει.Εβγαζε φυλλα και τα έκαιγε αμέσως.Δοκίμασα την γλάστρα σε πολύ νερο σε λίγο νερό σε απλά υγρή ,τά ίδια , στο τέλος έβγαλα τη ρίζα την ξέπλυνα και άλλαξα το χώμα και τοτε ξεράθηκε εντελως.Η ρίζα φαίνεται υγιής ακόμη αν υπαρχει καμιά ιδέα..

Menyanthes trifoliata πήρα απο το ebay απο Αγγλία , ήρθε πολύ γρήγορα ,
3 μοσχεύματα , έπεσε πάνω σε μερες καυσωνα , αλλα φαίνεται τα 2 μοσχευματα να επιβιωσουν.Απο τον ίδιο πήρα και μια ριζούλα Caltha που φένεται να πάει καλα.

Επήσης έχω πάρει και πολλούς σπόρους απο υδρόβια φυτα και σύντομα θα αρχίσω δοκιμές σε ρηχό νερό.

Η Valeriana δέν είναι υδρόβιο ούτε υδροχαρες αλλα αρέσκεται πολυ σε υγρο και δροσερό χώμα , μιλάμε για την Valeriana officinalis και όχι για Centranthus ruber που πράγματι ειναι φυτό ξερότοπων και ονομάζεται και κόκκινη βαλεριάνα

Πολύ ευχαρίστως να δώσω link απο όποιον προμηθευτή θέλετε αν επιτρέπεται στο φορουμ αλιώς στέλνω pm
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 11 queries