Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 26-09-12, 21:02
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μας τα λες και πολυ καλα...
Ποια Ασιατικα ειναι που θελουν νερο σαν της βρυσης?
Τα γκουραμια μηπως ? (το pearl που αναφερεις ζει σε χαμηλοτερα ph και σκληροτητες κι απ του Αμαζονιου)

τα cpd που λες παντως απ οτι γνωριζω ειναι οκ σε αλκαλλικο, αλλα τα υπολοιπα με τιποτα

πριν παντως βαλεις οτιδηποτε τσεκαρε κι εδω http://www.seriouslyfish.com/species για το τι συνθηκες θελει το καθε ψαρι και τα ξαναλεμε
Φιλε μου εκει εψαξα, οπως και στο aqadvisor για να δω τι χωραει βασει ογκου φιλτρανσης κλπ.. εκει γραφει, οσων αφορα το ph tiger barb 6-8, odessa barb 6.5-8.5, cpd 6.5-7.5, pearl 5.5-8ph & 2-30dH, dwarf 6-7.5, harlequin 5-7.5. Οσων αφορα τις σκληροτητες απ οσο παλι εχω διαβασει τα ασιατικα ειδη εχουν το μεγαλυτερο ευρος σκληροτητας μιας κ τα νερα που ζουν αλλαζουν παραμετρους μεσα στο ετος οπως κ απο τοπο σε τοπο... Ξερω πως θα μου πεις πως δεν ειναι σωστο να πιανουμε το ανωτατο ή το κατωτατο ευρος τιμης, αλλα απ την αλλη οι τιμες αυτες ειναι ενδεικτικες για τα αγρια ψαρια...πιστευω πως του εμποριου που αναπαραγονται σε ενυδρεια ισως ειναι οκ ακομα κ αυτες οι τιμες. Δεν ειμαι εμπειρος, μακαρι να ειχα χρηματα κ για μεγαλυτερο ενυδρειο κ εξοπλισμο, αλλα ως τωρα διατηρω τις τιμες του ενυδρειου σε ισορροπια, ακομα κι αν κ η υπαρχουσα ψαροσυνθεση δε θα χαρακτηριζοταν ιδανικη για καποιον εμπειρο χομπιστα. Εξαλλου ενα βημα παραπανω σκεφτηκα να κανω, οχι αλμα, ουτε πιστευω πως η σκεψη μου ειναι ακραια, λιγο οριακη ναι, αλλα μεσα στα ορια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02141 seconds with 11 queries