Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-09-12, 20:26
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Συνδιασμος ψαριων απο ΑΣΙΑ στα 80lt

Καλησπερα σας, υστερα απο ενα χρονο ενασχολησης σκεφτομαι να αλλαξω την ψαροσυνθεση στο 80λτ 60Μ*30Π*45Υ ενυδρειο μου (επισυναπτω φωτο). Λογω μεγεθους και παραμετρων νερου (7,5ph και σκληροτητα δικτυου Αθηνων, υποθετω 7-8 και θερμοκρασια 24-28, αλλα επειδη μ αρεσει κιολας σκεφτομαι να κινηθω προς Ασια μερια. Αυτη τη στιγμη εχω 4 ξιφοφορους, 4 cory julii, 1 ansistrus και αρκετες γαριδες blue pearl που συμβιωνουν αρμονικα κ το φυτεμενο ενυδρειο μου ειναι σε αρμονια. Σκοπευω να χαρισω ή να ανταλλαξω τα υπαρχοντα ψαρακια κ θελω τη βοηθεια σας για το νεο συνδιασμο...

Αρχικα σκεφτομαι 1 ζευγαρι pearl gourami ή 1 ζευγαρι dwarf gourami (colisa lalia) τα πρωτα τα θεωρω πιο ησυχα τα δευτερα ταιριαζουν ισως περισσοτερο στις διαστασεις του ενυδρειου μου...

Συνδιαστικα ενα κοπαδακι barbs ή rasboras ειτε απο tiger barbs (puntius tetrazona) μ αρεσουν αλλα φοβαμαι μηπως ειναι επιθετικα ή ειναι too much για το μικρο ενυδρειο μου... ή odessa barbs που ειναι πιο ησυχα ή harlequin rasboras σαν πιο ασφαλη επιλογη, αν κ δε μ αρεσουν τοσο...

Μ αρεσουν επισης παρα πολυ τα danio erythromicron, αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν στο εμποριο και φυσικα τα cpd, οποτε δεν ξερω αν θα μπορουσα να συνδιασω μερικα απο αυτα ή να τα βαλω αντι των δυο παραπανω επιλογων...

Τελος, σκοπευω να μεταφερω σε γαριδοενυδρειο τις γαριδες που εχω, αλλα αν παρεμεναν καποιες θα ειχαν προβλημα με τα παραπανω ειδη?
Παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας σε τι συνδιασμο θα καταληγατε εσεις ή αν εχετε κατι αλλο κατα νου... Ευχαριστω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0016.jpg
Εμφανίσεις:  404
Μέγεθος:  73,4 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aivas80 : 26-09-12 στις 20:27 Αιτία: ορθογραφικο λαθος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01565 seconds with 12 queries