Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 30-03-09, 07:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με το πρωτο θεμα, δεν ειναι απαραιτητο οτι ενα ψαρι που θα μεγαλωσει σωστα και σε σωστο μεγεθος ενυδρειου θα εχει μικροτερο μεγεθος απο αυτο που θαχε στη φυση. Υπαρχουν παρα πολλες αναφορες στη βιβλιογραφια οπου αναφερεται το μεγεθος του ψαριου οπως αυτο μετρηθηκε απο οσους ιχθυολογους μετρηθηκε επι τοπου, και σε παρενθεση το μεγεθος του ιδιου ειδους σε ενυδρειο, μεγεθος που ξεπερναει πολλες φορες κατα πολυ αυτο της φυσης. Αυτο ειναι και λογικο, γιατι το ψαρι στη φυση κινδυνευει απο θηρευτες, καταναλωνει παρα πολλη ενεργεια σε ολη του τη ζωη για να τραφει, και συνηθως πεθαινει νεο. Στο ενυδρειο ειναι προστατευμενο απο θηρευτες, σε μια αρρωστια ενδεχομενως θα του χορηγηθει θεραπεια και θα επιβιωσει, και δεν καταναλωνει παρα ελαχιστη ενεργεια για να τραφει, και μαλιστα να τραφει περισσοτερο απο οτι στη φυση.
Συμφωνώ Τόλη με αυτά που έχεις αναφέρει. Αυτό ισχύει όντως σε όλα τα είδη ψαριών ανάλογα βέβαια με το τελικό μέγεθος του ψαριού σε αναλογία με τα λίτρα που το φιλοξενούν. Είναι σωστότατη και η υπόδειξη σου ότι σε κάποια μεγάλα ενυδρεία έχουν καταγραφεί μεγέθη ψαριών, μεγαλύτερα από αυτά που υπάρχουν στη φύση και αυτό οφείλεται κυρίως στους λόγους που έχεις υποδείξει.

Πιο πάνω, έχω μιλήσει μόνο για τα "μεγάλα είδη ψαριών" όπως δηλαδή και τα χρυσόψαρα που μπορούν να φτάσουν ή και να ξεπεράσουν τα 55-60εκ. Για να πλησιάσει ένα χρυσόψαρο σε αυτό το μέγεθος θέλει περίπου ένα ενυδρείο πάνω από 2000 λίτρα, πράγμα που στην περίπτωση οικιακού ενυδρείου δεν είναι εύκολο στην πράξη, αλλά και καθόλου πρακτικό. Το ίδιο ισχύει και για άλλα μεγάλα τροπικά ψάρια όπως Αροουάνες κ.α.

Η κύρια χρήση αυτής της παρεμβολής μου είναι για να καταλάβουν κάποια μέλη που επιμένουν, τι κάνουν σε ένα χρυσόψαρο όταν το υποβάλλουν σε εγκλεισμό σε 20-30 λίτρα και γιατί πολλές φορές αναφέρομαι για καθαρά "ψάρι λίμνης". Πραγματικά δεν το κάνω με κακία, να βοηθήσω θέλω. Απλά προσπαθώ και εγώ να διώξω την προκατάληψη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02608 seconds with 11 queries