Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 27-09-12, 01:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω ολους για τις ως τωρα υποδειξεις κ πληροφοριες... Ισως ριξω λιγο το ph, συμφωνα με τις υποδειξεις του Nick74...αυτο εκτος απο υγρα προσθετα κ αντιστροφη οσμωση, γινεται κ με τυρφη ή η τυρφη ριχνει μονο τη σκληροτητα...τα ειχα διαβασει παλιοτερα αυτα αλλα δεν τα θυμαμαι, πρεπει να τα ξαναδω
Κοιτα, οταν τα αγορασεις βαλτα σε 7+ (οχι σε 8ρι ομως) γιατι σε νερο βρυσης ζουν το λιγοτερο μια βδομαδα στο πετσοπ εως και μηνα ισως, μετα ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ αλλα σταθερα (max 0.2 της κλιμακας το 24ωρο) θα ριξεις το ph σου στο επιθυμητο.
Αν δε βαλεις kuhli loaches δεν ειναι απαραιτητα να πας σε extreme χαμηλα (αν και τουλαχιστο τα γκουραμια θα το εκτιμουσαν, αλλα δεν ειναι ζωτικης σημασιας) ενα 6.5 ειναι ενταξει για να μην μπλεξεις με extreme χαμηλες σκληροτητες που οσο να ναι θελουν αρκετη εμπειρια. (εξ αλλου δε θα κανεις αναπαραγωγες), κι απο κει και περα οσο μαθαινεις και συνηθιζεις θα μπορεσεις να τους φτιαχνεις ολο και καλυτερο το περιβαλλον ωστε να τα χαιρεσαι καμποσα χρονια και να νοιωθουν κι αυτα ομορφα.
Τα υγρα που ανεφερες αν εννωεις καποιο buffer ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ δια ροπαλου (ας τα πιουν αυτοι που τα πασαρουν). Το ph και τις σκληροτητες θα τα φτιαξεις με προετοιμασια νερου με τυρφη και αν χρειαζεται και με οσμωση, και φυσικα θα εκτιμηθουν και μερικα ξερα φυλα (τα catappa ειναι τα ιδανικοτερα).

Παράθεση:
επισης, τα dwarf gourami μου αρεσουν αλλα τα ειχα για πιο επιθετικα κ "περιεργα" απ τα pearl
ειναι πιο τσαμπουκαδες αλλα λογο μεγεθους τα pearl μπορουν να κανουν μεγαλυτερη ζημια...
Επισεις η επιθετικοτητα των αρσενικων pearl οταν ειναι σε φαση ζευγαρωματος η προστασιας φωλιας ειναι πολυ μεγαλυτερη ενω των dwarf ειναι παντα ιδια.

Παράθεση:
. Απο τα barbs (odessa, tiger), τα harlequin rasboras ή τα cpd που προτεινα δε θα μπορουσα να προσθεσω κατι?
barbs και ειδικα tiger barbs με γκουραμια δεν ταιριαζουν, και δεν ειναι τα barbs που κινδυνευουν αλλα τα γκουραμακια που θα τα βρεις χωρις ουρες.
cpd νομιζω θελουν αλκαλλικο νερο, αρα δεν πανε με γκουραμι (μπορει να κανω και λαθος)
Τα harlequin rasboras δε γνωριζω αν ειναι σαν τα red rasboras και καταγονται κι αυτα απο Hopong μερια (Μπουρμα) παλι θελουν ουδετερο προς πολυ ελαφρα αλκαλλικο.
Υποτειθεται πως εκει η λιμνουλα που ζουν (βασικα ειναι ενα συμπλεγμα ορυζονων) εχει απο τα σταθεροτερα νερα της Ασιας (νομιζω 7.3 η 7.4 ph ) αλλα επειδη εχω επισκευτει το μερος και εχει ενα διαλυτηριο πλοιων εκει (πολυ σκουρια και πολυ βρωμια) εχω τις αμφιβολιες μου μηπως και για αυτη τη σταθεροτητα και τη σκληροτητα του νερου ΙΣΩΣ ευθυνεται ο ανθρωπος τελικα και δεν ειναι ετσι ο φυσικος τους βιοτοπος, αλλα οπως και να χει ετσι το γνωριζουμε...


Παράθεση:
Τελος τα kuhlii loaches μου αρεσουν πολυ, αλλα φοβαμαι πως το χαλικι που εχω (2 χιλιοστα) δεν ειναι το ιδανικο κ πως δε θα τα βλεπω καθολου γιατι κρυβονται πολυ...θα τα ηθελα ομως.
ειναι σπανιες οι φορες που θα τα βλεπεις εχουν ομως πλακα. Ειναι τοσο ειρηνικα ψαρια που προσπαθησα να τους δωσω ζωντανο bloodworm κι αυτα καναν στην ακρη για να περασει το σκουλικακι
Φυσικα εκει δε χωραει αμφιβολια οτι θελουμε λιγο πιο extreme χαμηλες συνθηκες, αλλα ετσι κι αλλιως καλυτερα να μη ββαλεις αν εχεις τετιο χαλικι γιατι μπορει να τραυματιστουν


Παράθεση:
τα emprire gadgeon δεν τα ηξερα...μου αρεσουν, αλλα υπαρχουν στο εμποριο?
ελα ντε, η προταση του dimis ητν πραγματικα πολυ καλη, ειδικα αν υπαρχουν αυτα τα ψαρακια στο εμποριο

Παράθεση:
Εχω παραθεσει στην αρχη φωτο του ενυδρειου, αν αυτο βοηθαει, κλαδεμενο προσφατα...φυτα και aquascape δε σκοπευω ν αλλαξω συντομα...
Απο τη στιγμη που εχεις καλο φωτισμο και τα κοκκινα φυτα σου παραμενουν κοκκινα γιατι θες να πας σε ψαρια που ζουν σε συνθηκες που δεν ειναι και το οτι καλυτερο γι αυτα τα φυτα?
Μηπως πρεπει να ξανασκευτεις να παραμεινεις στις λιμνες και να αφησεις τα ποταμια και τους ορυζονες? τουλαχιστο γι αυτο το ενυδρειο...
Η γνωμη μου ειναι να δεις λιγο μηπως και υπαρχουν στο εμποριο τα ψαρακια που προτεινε ο dimis1978 και να εξετασεις την προταση του αρκετα σοβαρα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01966 seconds with 11 queries