Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 09-02-03, 23:13
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Thanks to you all.

Τελευταία και μετά την βελτίωση στο σχεδιασμό από τις τάπες στα μπουκάλια μου έχω πολύ καλή ροή CO2: 1-2 φυσαλίδες το λεπτό. Κάθε εβδομάδα αλλάζω ένα μπουκάλι (αφού κλείσω το σωληνάκι του για να μη χάσω πίεση από το δεύτερο).

Με τα check του Σαββάτου διαπίστωσα kh7 ph 7 το οποίο με φέρνει πάνω από 20 mg/l CO2. Και αυτό με διάχυση στο εξωτερικό φίλτρο. Το Σαββάτο βελτίωσα και την επιστροφή του φίλτρου στο ενυδρείο ώστε να έχω πολύ αργή κίνηση στην επιφάνεια. Νομίζω ότι είμαι καλά.

Λάμπες 1 gro-lux, 1 osram cool white, και 2 osram daylight

Με όλα αυτά που είπατε μου ήρθε το εξής. Αφού ανάπτυξη έχω, έστω και κάπως αργή, μήπως το ότι δεν έχω φυσαλίδες οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει κορεσμός οξυγόνου στο ενυδρείο; Και αυτό λόγω μικρής σχετικά μάζας φυτών σε σχέση με το νερό του ενυδρείου; Αυτό θα δικαιολογούσε και το φαινόμενο στην αλλαγή νερού. Δηλαδή για κάποιες ώρες μετά την αλλαγή που το νερό είναι κορεσμένο, παρατηρούμε φυσαλίδες κατά την διάρκεια την φωτοσύνθεσης ενώ όταν το υπερβάλλον οξυγόνο καταναλώνεται (είτε το βράδυ από τα φυτά είτε από ψάρια) τότε σταματάνε οι φυσαλίδες. Ενώ σε ενυδρεία με μεγάλη μάζα φυτών σε σχέση με τον όγκο του ενυδρείου (και λίγα ψάρια) το νερό είναι συνέχεια κορεσμένο σε οξυγόνο οπότε και οι φυσαλίδες. Όλα αυτά μια σκέψη προς συζήτηση

Και κάτι ακόμα. Με όλα αυτά που αντιμετωπίζω, τελευταία άλλαξα μία άλγη για μια άλλη. Το ενυδρείο τρέχει από τα μέσα Δεκέμβρη. Στην αρχή είχα άλγη σαν χοντρή κατσαρή τρίχα παντού. Στα μέσα Γενάρη άλλαξα τις ώρες του φωτός (πήρα σαν ιδέα εκείνο το ηλεκτρονικό στάρτερ που συζητήθηκε στο board) συγκεκριμένα 11:00-17:00 και 19:00-01:00 με το δεύτερο σετ να ανάβει μισή ώρα μετά και να σβήνει μισή ώρα πριν από τις ανωτέρω ώρες. Με αυτό (και με στέρηση νιτρικών και φωσφορικών) κατάφερα σχεδόν να την εξολοθρεύσω. Πήρα και εγώ θάρρος και άρχισα να λιπαίνω και να γυρνάω το οράριο στα φώτα σε συνεχόμενο. Και αυτή την εβδομάδα απέκτησα τις πράσινες (όταν είναι αραιές σε νέα φύλλα) μαύρες (όταν είναι πυκνές σε παλαιά φύλλα) «κηλίδες». Σαν να είναι τα φύλλα τα παλαιά τσιγαρισμένα. Τώρα ξαναγύρισα στο σπαστό και προσέχω τα λιπάσματα. Για να δούμε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01705 seconds with 11 queries