Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 20-04-09, 14:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο να σε ρωτησω και παλι και να με συχγωρεις αμα σε κουραζω χαρα μου

1) στο πετ σοπ μου ειπαν να βαζω καθε μερα βακτηρια οφελει αυτο καπου η θελουν απλα να βγαλουν απο εμενα? κανε μια αναζητηση για το θεμα..οι περισσοτεροι ισχυριζονται οτι δεν τους βοηθησε καθολου.. θα ακουσεις ομως διαφορες γνωμες..προσωπικα δε τα χρησιμοποιησα ποτε
2)εχω 65lτ ενυδρειο ποση ψαροτροψη να βαζω εχω αυτη γαι χρυσοψαρα σε σβολακια αναλογα το ποτε σκοπευεις να βαλεις τα πρωτα ψαρακια...αν δε βαλεις συντομα μπορεις να ριξεις περισσοτερη τροφη....γιατι δε θα σε πειραζει να σηκωθει αμμωνια...αν βαλεις συντομα ψαρια μη ριξεις πολυ...το ποσο ακριβως ειναι πολυ σχετικο......η γνωμη μου ειναι να βαλεις 1-2 μικρα ψαρακια εφοσον εβαλες μπολι.....αν οχι και συνεχισεις με ψαροτροφη πριν βαλεις ψαρακια κανε μετρησεις να βεβαιωθεις οτι εισαι οκ...
3) ποτε θα καταλαβω οτι το ενυδρειο μου ειναι ενταξυ και εχει στρωσει?
θα πρεπει ενω εχεις ψαρακια η ριχνεις ψαροτροφες...να εχεις αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και νιτρικα μετρησιμα....διαβασε το υπομνημα για οτν κυκλο του αζωτου..θα καταλαβεις...
4) ..το μπολι το πηρα απο ενα φιλο πετ σοπα ...αλλα θελω να ειμαι βεβαιος οτι δεν εμου μετεφερες καμια ασθενια τι να κανω για να το διαπιστωσω?εφοσον το εχεις βαλει ηδη δε μπορεις να το διαπιστωσεις..
5)επισης τα χρυσοψαρακια που ειχα μεσα το ενα απο τα δυο ειχε ich ..πριν τα επιστρεψω
αν μεινει το ενυδρειο αρκετο καιρο χωρις ψαρια το ικ θα "εξαφανιστει" γιατι ειναι παρασιτο και δε θα βρισκει ξενιστη...
αν θες να βαλεις ψαρακια τοτε πριν τα βαλεις ανεβασε θερμοκρασια στους 30 τουλαχιστον και ριξε αλατακι ενυδρειακο να το εξαλειψεις......διαβασε εδω για το ικ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ultifiliis.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01555 seconds with 11 queries