Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 24-02-15, 12:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Lth, δεν έχω φτιάξει ποτέ μου σαμπ να σου πω λεπτομέρειες, αλλά να σου πω τι έχω παρατηρήσει στα σαμπ που έχω δει και ποιες είναι οι απόψεις μου.
Κατά αρχή να προσέξεις το συνολικό βάρος της κατασκευής γιατί θα ξεπεράσεις τον 1 τόνο κατά πολύ, επομένως θα πρέπει και ο χώρος να αντέχει αυτό το βάρος.
Στα φίλτρα σαμπ έχω παρατηρήσει πως τα φτιάχνουν κλιμακωτά, δηλαδή η στάθμη ξεκινάει από ψηλά και καταλήγει σε ποιο χαμηλό επίπεδο εκεί που είναι η αντλία, για τον λόγο πως αν υπάρξει διακοπή ρεύματος αυτός ο χώρος να χωρέσει το νερό που θα έρθει από το ενυδρείο για να μην υπάρξει πλημύρα.
Επίσης τις τρύπες της υπερχείλισης μπορείς να τις κάνεις πιο χαμηλά αλλά θα έχεις ψηλά το overflow box, και έτσι μπορείς να κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις με το overflow box.
Αφού θα βάλεις χρυσόψαρα, και ειδικά αν βάλεις COMMON/COMET κλπ , θεωρώ πως το καπάκι είναι απαραίτητο, μη τα εμπιστεύεσαι αυτά τα ψάρια, πηδάνε εύκολα έξω, τα FUNCY όχι, δεν μπορούν.
Για τα σαμπ προσωπικά τα προτιμώ στο ίδιο επίπεδο με το ενυδρείο, δηλαδή ή μέσα στο ενυδρείο ή κρεμαστά από έξω, και ο λόγος είναι ότι κερδίζεις σε ενέργεια γιατί δεν χρειάζεσαι πολύ δυνατές αντλίες, και ότι η περίπτωση πλημύρας σχεδόν μηδενίζεται, αυτό βέβαια θέλει πιο πολύ χώρο. Έχε στο νου σου και αυτή τη περίπτωση και δες μήπως στο χώρος που έχεις να κάνεις κάτι τέτοιο. Επίσης αν υπάρχει αποχέτευση κοντά και παροχή νερού , με μία υπερχείλιση στην αποχέτευση και με ένα φίλτρο άνθρακα θα ησυχάσεις και με τις αλλαγές νερού.
Για ξύλινο πως το βλέπεις ; (Θα έσκαγα αν δεν το έλεγα )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02198 seconds with 11 queries