Θέμα: Νεο set-up
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 18-02-12, 09:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Καλώς να μας ξανάρθεις στην Αφρική

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thgparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους.
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αλλαξω το set up του ενυδρειου μου.
Μιας και το νερο εδω στην περιοχη ειναι παρα πολυ σκληρο λεω να παω σε Αφρικη μερια.Ειχα κανει καποιες προσπαθειες ποιο παλια αλλα δεν κρατησαν πολυ.
.......

Στο θεμα μας.Το ενυδρειο ειναι 120*42*55 οι σκεψεις μου ειναι:

1- Ενα χαρεμι mbuna μαλλον labidochromis caeruleus ή pseudotropheus socolofi.Εδω το set up ειναι γνωστο. ωραία επιλογή
2-Μια ομαδα απο Haps.Θελω βοηθεια για το στησιμο,τι χρειαζετε?Παμε βαση mbuna με περισσοτερο χωρο για κολυμπι? και αλλαζει μονο η διατροφη?
έτσι όπως τα λες. Αλλά σ' αυτή την επιλογή θα έχεις 1-2 το πολύ αρσενικά που θα έχουν εντυπωσιακά χρώματα.Τα θηλυκά είναι άχρωμα
3-Ταγκανικα!!!Ομολογο αν μπορεσω να βρω καποια ψαρια που θελω να καταληξω εδω.Ξερετε εν κυκλοφορουν σε καποιο μαγαζι
Altolamprologus Calvus ή καποιο ειδος julidochromis και μια ομαδα Neolamprologus occelatus?
Κάποια καλά μαγαζιά φέρνουν συχνά ή δέχονται παραγγελίες. Julies υπάρχουν και αναπαραγωγές απο συνχομπίστες.
Πρωτη σκεψη ειναι η Tanganyika.
Οταν κολλαμε πετρες με σιλικονη,τις κολλαμε ολες? ή μικρες ομαδες?
Εγω καποια στιγμη που ειχα melanochomis maigano δεν τις ειχα κολλησει και δεν νομιζω να ειχαν προβλημα.Ειναι οντως τοσο επιφοβο για τα τζαμια?
Εγώ δεν τις κολλάω αλλά προσέχω να "κουμπώνουν" καλά μεταξύ τους. Αν τις κολλήσεις τότε ανα 2-3 για να μπορείς να τις μετακινήσεις στη συνέχεια.
Ευχαριστω
Θοδωρης
Προχώρα κι εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01585 seconds with 11 queries