Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 22-07-08, 12:26
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι ομως προδικαζεις απο την αρχη οτι το κανουμε αδικα και δεν υπαρχει λογος?
που το ειδες αυτο?
και καταρχην εγω δε μιλησα προσωπικα για το δικο σου σκυλο..εδω δε ξερω εσενα..

Απλα θεωρω οτι πρεπει να προσεχουμε τι λεμε, γιατι ειδικα στο νετ ο καθε ενας μπαινει να διαβασει το οτιδηποτε..και απο αλμπανηδες εκπαιδευτες...ΓΕΜΑΤΟΣ ο τοπος..

καλο λοιπον ειναι να λεμε οτι προεχουν αλλα πραγματα στην εκπαιδευση του σκυλου και κυριως να ξερουμε οτι αυτο που θα μαθουμε στο σκυλος μας, θα μας επηρεασει για οσα χρονια τον εχουμε κοντα μας. επισης πριν κανουμε το οτιδηποτε να ξερουμε το λογο που το κανουμε και τις επιπτωσεις που θα εχει αυτο.

και για να μη βγαλεις λαθος συμπερασματα, να σου πω για τα δικα μου σκυλια. Εγω εχω κανει πολλα λαθη στα τοσα σκυλια που περασαν απο τα χερια μου. Πιστευω οτι το να μη κανεις λαθος ειναι αδυνατον. απλα προσπαθεις καθε φορα να τα ελαχιστοποιησεις και αυτο με την εμπειρια που ειχες απο το προηγουμενο..

Δε θα κατακρινω καποιον που κανει το σκυλι του "αγριο" εφοσον το θελει για φυλακα στο σπιτι του. Θα τον κατακρινω ομως αυτον που εκανε το σκυλι του αγριο για να φυλαει το σπιτι του, ή για μοστρα,που δε του εμαθε τπτ αλλο, που το κουβαλαει ομως παντου και βαζει σε κινδυνο και αλλα σκυλια αλλα και ανθρωπους, χωρις να του εχει μαθει ολα τα προηγουμενα τα βασικα και που δεν το εχει κοινωνικοποιησει.
επισης θα τον κατακρινω αν εχει ενθαρρυνει το σκυλο του σε δαγκωματα χωρις να εχει δωσει στο σκυλο του πολλες ωρες κοινωνικοποιησης με αλλα ζωα, σκυλια.. και αναρωτιεται γιατι με το που βλεπει ενα σκυλο ορμαει..

Πρωτα πρεπει να δουμε, γιατι πηραμε σκυλο, τι θελουμε να κανει αυτο το ζωντανο, τι επιπτωσεις θα εχει. και μετα να προβουμε σε αναλογη εκπαιδευση. ΠΑΝΤΑ ομως με πολυ μεγαλη προσοχη, πρωτον γιατι εχουμε να κανουμε με ζωντανα τα οποια ΔΕΝ αντιδρουν ολα το ιδιο στην ιδια εκπαιδευση (για πολλους λογους) και δευτερον γιατι οτι του μαθουμε θα επηρρεασει και τη δικη μας ζωη για οσο καιρο το εχουμε.

Ενα σκυλι που εχει ενθαρυνθει στο να δαγκωνει (σιγουρα κατω απο συνθηκες)μπορει καλλιστα σε καποια φαση της ζωης του, να μπερδεψει αυτες τις συνθηκες και να θεωρησει οτι ειναι σωστο και παλι να δαγκωσει.
και το ποιο τελεια εκπαιδευμενο ζωο, δε μπορεις ποτε να του εχεις εμπιστοσυνη απολυτη. γιατι πολυ απλα ειναι ζωο. μπορει να τρομαξει, μπορει να φοβηθει, μπορει να παρεξηγησει μια κινηση, ειδικα αν δεν ειναι σωστα κοινωνικοποιημενο.

ενα σκυλι πρεπει να ειναι ανοιχτο με ολους τους ανθρωπους, φιλικος, με παιδια, με τους παντες. να εχει εμπειρια απο αντιδρασεις ανθρωπων. οσες ποιο πολλες τοσο το καλυτερο. Ετσι θα μπορεσει να αναγνωρισει καποια στιγμη την "κακη" αντιδραση καποιου. Εχοντας εμπειρια.

Ξεφυγαμε ομως απο το θεμα........
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01885 seconds with 11 queries