Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 29-05-12, 07:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν έβαλα σκιμμερ στα τοιχώματα της λίμνης, διότι αρχικα δεν ήθελα να έχω τόσο χοντρά τοιχώματα όσο κατέληξαν!!
Θα μπορούσες να έκανες πιο χοντρό, μόνο το κομμάτι που θα εφάρμωζες το σκίμερ, με ένα μικρό καλουπάκι. Απλό!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως σκέφτομαι να πάω ή σε κάτι τέτοιο
Και το φορητό σκιμεράκι κάνει καλή δουλειά, αλλά έχει ένα μειονέκτημα. Απαιτεί τη δική του αντλία, άρα θα ανεβάσει το μηνιαίο κόστος λειτουργίας της λίμνης σου, έστω και στο ελάχιστο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι άκρες από τις σωλήνες ξεχωρίζουν στην 3η φωτό πάνω πάνω. Εκεί το τετράγωνο που φαίνεται είναι περίπου ο χώρος που θα χτιστεί για το φίλτρο και τα μηχανήματα με μπλοκ αφρομπετού. Τέλος το bottom drain είναι όντως 110.
Εδώ μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις. Να έχεις υπόψη σου όμως, ότι είναι καλό να σκάψεις κάτω από το χώρο φίλτρανσης ένα φρεάτιο, ώστε να το χρησιμοποιείς για την άντληση των ακαθάρτων νερών από το πλύσημο του φίλτρου σου που θα φτιάξεις. Επίσης, καλό είναι να πάρεις εκεί μια πρόνοια για ηλεκτρικό ρεύμα, αλλά και νερό.

Τώρα, το bottom drain σου είχε διπλή σωλήνωση έτσι? Ο σωλήνας των 110 για το νερό και ο μικρός των 50 για να περάσει το λάστιχο που θα στεραιωθεί στο air dome του bottom drain, για την παροχή του αέρα. Χρησιμοποίησες κόλλα για να στεραιωθούν οι σωλήνες, έτσι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα θα έχω μου λύσεται την απορία για την αεραντλια?!
Προσωπικά, έχω δύο αεραντλίες. Η πρώτη στη σελίδα αυτή. Έρχεται ολοκληρωμένη με τα λάστιχα της, τις αερόπετρες της και το εξάρτημα με τις βάνες που θα χρησιμοποιείς ή μάλλον θα κατευθείνεις τον αέρα όπου θέλεις (Χώρο χίλτρων για την καθαριότητα - αερόπετρες - air dome). Ο Άντρος έχει μια άλλη αεραντλία και ανάμενε να σε διαφωτίσει ο ίδιος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01611 seconds with 11 queries