Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 01-02-07, 19:22
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο μόνο που διαφωνώ συνολικά είναι για την ωραιοποιημένη εικόνα που έχεις για το σύνολο των χομπιστων. Και μη με παρεξηγείς.
Κατ'αρχήν δεν έχω κανένα λόγο να παρεξηγήσω. Αν ήθελα να είμαι σίγουρη ότι κανείς δε θα διαφωνήσει μαζί μου, απλώς δε θα έγραφα τίποτα .
Δεν έχω ωραιοποιημένη εικόνα για το σύνολο των χομπιστών. Απλά θεωρώ ότι όσοι από αυτούς είναι σε ένα χώρο (όπως εδώ εννοώ) , προσπαθούν να μάθουν το πως δεν θα κάνουν τα λάθη που έκαναν (που σ'αυτό ούτε εγώ αποτελώ εξαίρεση). Αλλοιώς πιος ο λόγος να ρωτάς και να παλεύεις με αμμωνίες και νιτρικά?
Και εννοώ ακριβώς αυτό:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομίζω ότι φερόμουν (έστω και ασυνείδητα) με τον πιο φιλοζωικό τρόπο στα ψάρια μου... κάλλιο αργά παρά ποτέ μάλλον!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Casper ξεχνα μαλλον το βασικοτερο,την ελευθερια η οποια δεν αντικαθισταται με τις καλυτερες συνθηκες που πιθανον να προσφερουμε
στα ψαρια μας.
Οχι, σαφώς δεν την ξεχνάω. Θα ήταν ιεροσυλία να πω κάτι τέτοιο. Απλά δεν ξέρω σε τι βαθμό έχουν τα ψαράκια αυτήν την αίσθηση ελευθερίας (όπως ακριβώς συζυτήθηκε ας πούμε ότι το αν "βολεύεται" ο αστακός χωρίς δαγκάνες, μόνο ο ίδιος το ξέρει), ή αν υπερισχύει η αγωνία της τροφής και της επιβίωσης που ο νόμος της φύσης επιβάλει, οπότε η αίσθηση της ασφάλειας δεν κάνει ένα ψαράκι να είναι ..... "δυστυχισμένο" μέσα σε ένα σωστό ενυδρείο.
Βέβαια αυτό είναι ένα θέμα αν ανοίξει, δε θα φτάσουν ούτε μια εκατοστή σελίδες για να συζητηθεί. Κανείς μας δεν έχει υπάρξει "ψάρι" ώστε να το ξέρει από πρώτο χέρι, άρα ο καθένας έχει και την άποψή του γι'αυτό.

Το θέμα βέβαια, άλλαξε κέντρο βάρους. Αυτό που με ενόχλησε και με προέτρεψε να γράψω το σχόλιό μου, ήταν καθαρά το εξής:
Διαβάζοντας το ποστ εχθές, είδα έναν άνθρωπο να εκφράζει το ότι δεν τον σέβονται με αρκετά ειρωνικό τρόπο, με αποτέλεσμα την έλλειψη σεβασμού να την δείχνει τελικά ο ίδιος ακόμα περισσότερο.
Και στο τέλος, όπως είπα και πιο πάνω, το σχόλιο περί ζωοφιλίας κλπ (για να μην το γράφω πάλι) ήρθε από έναν άνθρωπο που προσπαθεί να βρεί τρόπο να "φέρει το ζωντανό στα μέτρα του" κόβοντας και ράβοντας. Πως αλλάζεις την αεροτομή στο αμάξι σου ας πούμε γιατί δε σε βολεύει......?!

Σίγουρα όπως είπα, όλοι έχουμε κάνει και συνεχίζουμε να κάνουμε λάθη στο να κάνουμε τα ενυδρεία μας όπως πρέπει για τους κατοίκους τους. Ομως προσπαθούμε. Γιαυτό ήμαστε εδώ μέσα και γι'αυτό ρωτάμε.
Αλλο να προσπαθείς να φέρεις το περιβάλλον του ενυδρείου σου όπως πρέπει για τα ψάρια σου, και άλλο να θέλεις να φέρεις τα ζωντανά σου σώνει και ντε στην κατάσταση που να ταιριάζουν με το πεβάλλον που θέλεις (άσχετα αν τους ταιριάζει ή όχι).
Είναι σαν να πέρνεις σκύλο και του βγάζεις τα δόντια γιατί παίζει με τα παπούτσια σου και στα χαλάει.

Αυτό είναι όλο. Με τον άνθρωπο δεν έχω τίποτα προσωπικό. Ούτε καν τον ξέρω και σαφώς δεν έχω κανέναν λόγο να δημιουργήσω ένταση. Απλά θεώρησα ότι το "παρατράβηξε". Καθαρά δική μου γνώμη βέβαια, που μπορεί να είναι και λάθος. Είναι όμως η γνώμη μου, και απλώς θέλησα να τη γράψω.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01950 seconds with 11 queries