Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 23-02-14, 22:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καταρχην εκει ειναι Ασια και συνηθως δεν κανουν αλλαγη απο τη βρυση.
Ακομα κι απο τη βρυση να ηταν ομως, οι διαφοροποιησεις στις τιμες των παραμετρων που εχω παρατηρησει (τουλαχιστον στη δικη μου βρυση) ειναι τοσο μικρες που ειναι αναξιες λογου. (εκτος βεβαια της θερμοκρασιας, που ρυθμιζεται ευκολα)

Η ανοδος του πεχα που ανεφερες (0.1) ειναι ...τιποτα.
Η πτωση του pH ειναι που πρεπει να προσεχεις, και παλι οχι και να ανησυχεις για πτωση 0.1

Δεν ξερω τι φαρμακα βαζει ο καθενας στα ψαρια που εκτρεφει, αλλα δεν μπορουμε να γενικευουμε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
...εγώ απ το ενυδρείο στη καραντίνα ή στη γεννήστρα που έχω ίδιο νερό με το ενυδρείο βάση μετρήσεων και τα κάνω προσαρμογή πάνω από ώρα...είμαι υπερβολικός και χάνω τζάμπα χρόνο????
Δεν γνωρισω τα ενυδρεια σου.
Καθε ενυδρειο και ψαρια, εχουν τις ιδιαιτεροτητες του.
Ισως κανεις καλα, ισως κανεις και ασχημα αν ταλαιπωρειται το ψαρι περισσοτερο, χωρις λογο, με τετοια προσαρμογη.

Σε παρομοια φαση που μετεφερα ψαρι (ραμιρεζι που ειναι υποτιθεται και ευαισθητο) απο τη γεννηστρα στο κυριως ενυδρειο, το εκανα .... (ισως ακουστει πιο βιαιο απο οτι του Ασιατη εκτροφεα) ... κατευθειαν και μαλιστα χωρις αποχη. Εβαζα το χερι στο ενυδρειο και ερχοταν μονο του το ψαρι και το μετεφερα με το χερι
Το ψαρι ηταν σαν να μην εγινε τιποτα.
Ανακουφισμενο μαλιστα φαινοταν, επειδη ηρεμουσε απο το κυνηγι του αρσενικου.
Παρολαυτα δεν το συνιστω σε κανεναν. Θα μου πει ομως καποιος οτι το ταλαιπωρησα το ψαρι, εφοσον δεν ξερει τι και πως?
-------------------------
Στο βιντεο λοιπον τα μονο στοιχεια που εχω ειναι η συμπεριφορα των ψαριων και αυτη δεν μου εδειξε να περασαν τα "δεινα" που ακουγονται.
Αν καποιος πιο εμπειρος διεκρινε κατι, ας μας το πει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 23-02-14 στις 22:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01551 seconds with 11 queries