Θέμα: MOSS
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-06-10, 21:34
Το avatar του χρήστη stelios_ant
stelios_ant Ο χρήστης stelios_ant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή MOSS

καλησπέρα,
πριν από μια ώρα γύρισα από ένα τριήμερο στη Μυτιλήνη, όπου είχα πάει για ένα γάμο.
Στο γάμο λοιπόν επειδή συμμετείχα λίγο στις προετοιμασίες είδα έκπληκτος τον ανθοπώλη να ανοίγει 5-6 φενιζολάκια με moss και να την απλώνει σαν στολισμό!!
εννοείται ότι πήγα και τον ρώτησα. Μου είπε ότι είναι moss (αλλά δεν ήξερε αν είναι υδρόβια) και ότι το αγοράζει εισαγωγή από τη φιλανδία με 8-10ευρώ το φενιζόλάκι. Σημειώνω ότι το φενιζολάκι χωρούσε περίπου 30-35 μερίδες moss.

Αν κρίνω από την εμφάνηση είναι ίδια ακριβώς με την java moss που έχω στο ενυδρείο μου.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν υπάρχει moss που δεν είναι υδρόβια αλλά υδρόφιλη, γιατί αγόρασα ένα φενιζολάκι (10 ευρώ) και σκέφτομαι αν μπορώ να το χρεισημοποιήσω.
Με προβληματίζει η μεγάλη διαφορά στην τιμή με την αντίστοιχη που πωλείται για ενυδρειακή χρήση.

Υ.Γ. Υποθέτω βέβαια ότι θα χρειάζεται απολύμανση; ή κάποια επεξεργασία πριν τη βάλω στο ενυδρείο...

Επίσης σκέφτομαι να το δοκιμάσω πριν σε μια λεκάνη με νερό για καμιά 15αριά μέρες για να δω τη συμπεριφορά.

Θα βάλω και φωτογραφία αύριο γιατί σήμερα δεν έχω φωτογραφική...
__________________
(280lt)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01440 seconds with 11 queries