Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 09-04-05, 15:43
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Εδώ και λίγες μέρες το εριξα στο διάβασμα γιατι; Ψάχνω να βρώ τη χρυσή λύση για το περιεχόμενο ενός νέου φίλτρου για ένα νέο ενυδρείου κάποιου φίλου. Τα δικά μου ενυδρεία εργοστασιακά οπως ειναι δεν με είχε απασχολήσει ιδιαιτέρως αυτό το θέμα... Τώρα όμως το νέο ενυδρείο που θα φτιάξουμε δεν ειναι εργοστασικό και πρέπει να σκεφτώ τη σειρά που πρέπει να τοποθετήσω τα υλικά και ποιά θα ειναι αυτά τα υλικά καθ΄οτι το ενυδρειο θα φιλοξενήσει ζωοτόκα. Εψαξα αρκετα στη αναζήτηση βρήκα αρκετά και ενδιαφέροντα αλλά ολοκληρωμένο θέμα δεν βρήκα... και να εξηγηθώ αλλοι λενε ξεκίνα στη βάση με σφουγγάρι μετα κεραμικά μετα υαλλοβάμβακα αλλοι απορριπτουν αυτή τη σειρά και προτείνουν μονο σφουγγάρι και αλλοι αλλες σειρές τοποθέτησεις των υλικών, τελικά συγχίστηκα. Ποιά θα είναι τελικά η σωστή τοποθέτηση των υλικών;
ΠΡΟΤΑΣΗ Εσείς που έχετε τις ικανοτητες και τις πολλές γνώσεις φτιάξτε κάτι που να λεει καθαρά αν θα βάλεις ζωοτοκα ή εχεις αυτόν το τύπο φίλτρου βάλε αυτή τη σειρά των υλικών εσεις που θα έχετε το αλλο ειδος ψαράκια χρειάζεται αυτή η σειρά των υλικών...
Επίσης πρόταση υπάρχει μόνο για στρώσιμο ενυδρείου χωρίς ψάρια γιατί δεν παραθέτετε και μιά πρόταση στρώσιμο ενυδρείου με ψάρια
επίσης να προτείνετε ολη τη διαδικασία του στρωσίματος απο τη πρωτη μέρα μέχρι την τελευταία οταν πιά θα έχει ολοκληρωθή ο κύκλος του αζώτου π.χ 1η μερα βαλε νερό και κανε αυτο 2 μερα κανε αυτό κλπ.
Αυτά εγώ τα ξέρω αλλά ενα νέο μέλος που τώρα αρχίζει πρεπει να τα βρήσκει ολα καπου μαζεμένα για να μπορεί να ολοκληρώσει τη σκέψη του.
Δεν αμφιβάλλω οτι υπάρχουν παρα πολλά θέματα βοηθητικά για του νέους που θέλουν να ασχοληθούν αλλά αν γίνει μια ολοκληρωμένη πρόταση και για αυτά τα θέματα νομίζω θα βοηθηθούν ακόμα πιο πολύ.
Ευχαριστώ για όλα οσα μας προσφέρετε οι συμβουλές σας ειναι πάντοτε ευπρόσδεκτες και βοηθούν στα μέγιστα εμάς τους αρχάριους.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02655 seconds with 11 queries