Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-04-05, 15:26
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή Προτάσεις μελών

Επειδή το χόμπι μας σίγουρα είναι ακριβό και σίγουρα τις περισσότερες φορές ξεκινήσαμε με άλλο budget και τελικά το ξεπεράσαμε με τον καιρό, έχω να κάνω κάποια παρατήρηση όσον αφορά τις προτροπές των μελών για εξοπλισμό.

Παρατηρώ ότι όλοι σχεδόν προτείνουν τα φίλτρα της Eheim. Είναι άριστα δεν αντιλέγω, αλλά πολύ ακριβότερα από άλλες μάρκες που προσφέρουν σχεδόν τα ίδια σε χαμηλότερες τιμές. Και εδώ που τα λέμε είτε είναι αθόρυβοι είτε όχι δεν παίζει και κανένα ρόλο σε ένα σαλόνι που παίζει και η τηλεόραση.

Βλέπω κάποια posts προτείνουν μεγάλα φίλτρα ασχέτως των λίτρων του ενυδρείου. Κάπου ίσως να γινόμαστε και λίγο υπερβολικοί; Ας σκεφτούμε και το νερό που θα εκτοπίσει το χαλίκι, την διακόσμηση (που αν το τοπίο είναι βραχώδες θα εκτοπίσει περισσότερο νερό).

Τέτοιου είδους προτάσεις ίσως να κάνουν απαγορευτικό το χόμπι σε νέους φίλους που δεν ξέρουν τι ακριβώς να ψάξουν. Ας διατηρήσουμε αυτό που κάνουμε χόμπι και όχι είδος πολυτελείας.

Δεν γνωρίζω αν έχει ξανατεθεί το θέμα…

Αυτή είναι η άποψη μου, δεν ξέρω αν συμφωνείτε ή όχι…
Φυσικά είναι κάτι που θα ήθελα να το συζητήσουμε και να μάθω και τις γνώμες σας.

Πάντα Φιλικά
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01438 seconds with 11 queries