Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #96  
Παλιά 21-05-08, 07:20
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Εχθές το σκέφτηκα αρκετά το θέμα με τα φυτά και κατέληξα να μη βάλω. Στο 120λτ φυτεμένο που έχω, υπάρχουν βαλισνέριες και ανούμπιες, οπότε είναι διαθέσιμες ανά πάσα στιγμή και έχω δει τις δυσκολίες που υπάρχουν. Είναι εύκολα φυτά, αλλά πρώτον μπορεί να έχουν μείνει αυγά από σαλιγκάρια πάνω τους και να τα μεταφέρω και δεύτερον δε μου πάει να βάλω φυτά. Μπορεί να βάλω καμιά ριζούλα μεγάλη για να σπάσω το άσπρο, αλλά δε θέλω φυτά. Έτσι το βλέπω εγώ. Επίσης αν και δε πρέπει να φαίνεται το κάτω μέρος της μεγάλησ στίβας με τισ πέτρες είναι από αφρό πολυουρεθάνης, ο οποίος έχει κολληθεί με σιλικόνη και πάνω σε αυτόν έχουν κολληθεί με σιλικόνη οι πέτρες. Αυτό μου ανέβασε εύκολα το ύψος μέχρι το επίπεδο των πετρών και μου γλύτωσε πέρίπου 20 € σε πέτρες και κυρίως καμιά 50αριά κιλά στο ενυδρείο, για το φόβο του σπασίματος. Ο τρόπος που γίνεται είναι πολύ απλός. Παίρνεις ένα μπλε φελιζόλ και βάζεις πάνω σιλικόνη. Μετά σχηματίζεισ το βράχο σου χρησιμοποιώντας όλο τον αφρό. Αυτό θα καλύψει συνολικά περίπου 40λίτρα. Στη συνέχεια κολλάς το νέο φελιζόλ με σιλικόνη πάνω στο παλιό φελιζόν και κερδίζεις 2,5 πόντους ακόμα.
Επίσης να ευχαριστήσω για τις συμβουλές με την άμμο. Πραγματικά όταν άναψε το φως έδειξε αμέσως πολύ όμορφο. Εχθές μπήκαν και οι πρώτοι κάτοικοι 5 labidochromis yellow μικρά. Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν το πόσο γρήγορα κινούνται. Από τροφή πήρα flakes και κατεψυγμένο κρέας για μια φορά την εβδομάδα. Σκέφτομαι Δευτέρα δε ταίζω καθόλου και Κυριακή να ρίχνω το κρέας.
Σε ότι αφορά το συνδιασμό των ψαριών, το λάθος είναι η aulonacareς ή γενικά ο συνδιασμός είναι λάθος. Αν είναι το δεύτερο θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries