Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 24-05-16, 10:37
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω με τον Αλεξη.αφου εχεις καλο υποστρωμα μην λιπαινεις εντονα ειδικα με τον σιδηρο.το γενικο εχει και σιδηρο εμενα ο σιδηρος μου κανει αλγες.τα φυτα σε βιτρο πως πανε?γενικα στην αρχη εχουν θεματα.
Κατάλαβα.. Χτες κατέληξα να κάνω αλλαγή νερού στις 4 το πρωί γιατί μέτρησα 40 No3.
Τα νιτροποιητικά βακτήρια που ρίχνω + nitrogen μου την κάνανε τη δουλειά. Τα έριξα 10-20 για να δω και σήμερα τι τρώνε τα φυτά. Νομίζω πως δεν μπορώ να ακολουθήσω στην παρούσα φάση αυστηρά εβδομαδιαίο πρόγραμμα γιατί δεν είμαι σε θέση να το υποστηρίξω. Θα πάω με κουτσουρεμένες δόσεις τουλάχιστον μέχρι να στρώσω και θα κάνω 2 μεγάλες αλλαγές νερού μέσα στην εβδομάδα ή και μικρότερες αν χρειαστεί. Αν και νομίζω πως το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να πάρω γρήγορα 5-10 μακαρόνια μπόλι και να στρώσω το ενυδρείο.
Δεν ξέρω αν έχει δουλέψει κάποιος τα special blend. Αν πραγματικά τρέχουν τον κύκλο τόσο σφαίρα όσο ισχυρίζονται ας μου πει για να μην βάλω μπόλι.


Με τα invitro Κοίταξε να δεις.. Τις πρώτες ημέρες δεν δείχνουν κανένα σημείο ζωής. Λες τώρα θα πεθάνουν. Κανονικά σου λένε πως θέλουν 2 εβδομάδες προσαρμογη. Εμένα στις 4-5 μέρες έχω αρχίσει να τα βλέπω πως αναπτύσσονται. Η alternanthera ξεκίνησε να παίρνει χρώμα και να μεγαλώνουν τα φύλλα της και τα ranunculus εχουν αρχίσει να ψηλώνουν.

Αν μπορώ να βρω κάτι ωραίο στα in vitro είναι ότι η συστάδα είναι έτοιμη.Μεγαλώνει δηλαδή όπως θα μεγάλωνε μία πυκνή συστάδα αφού είχες κλαδέψει 2-3 φορές. Κατά τα άλλα αν δεν σκοπεύει κάποιος να πάει μόνο με vitro φυτά, δεν αξίζει να πάρει αποσπασματικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01494 seconds with 11 queries