Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 28-02-12, 12:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλώς όρισες στη μεγάλη κατηγορία των τεχνητών λιμνών.

Θα ήθελα να ρωτήσω ένα-δύο πραγματάκια ώστε να είμαι σε θέση να απαντήσω με σιγουριά.
Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να γνωρίζω αν κατά το σκάψιμο της λίμνης σου έχεις αφήσει περιμετρικά βαθμίδες, ώστε να μπορούν εκεί να σταθούν όρθια τυχον γλάστρες λίμνης κλπ. Αν ναι, θα μπορούσα να γνωρίζω σε ποιά βάθη τα έχεις δημιουργήσει?

Για φυτά, υπάρχουν άφθονα, ακόμα και αυτή την στιγμή διαθέτω κάποια και εγώ. Αν θα ήθελες νυμφαίες, πρέπει να γνωρίζεις το είδος και σε ποιο βάθος ενδεικνείεται να φυτευτεί.

Για τις δεξαμενές, υπάρχουν ειδικές γλάστρες (τρυπημένες περιμετρικά και στον πάτο) όπου το χώμα μπορεί να αναπνέει, χωρίς να υπάρχουν οι προϋποθέσεις για μολύνσεις.

Χώμα ελεύθερο στη λιμνούλα σου ΜΗΝ ΡΙΞΕΙΣ για διάφορους λόγους. Καλύτερα να το έχουμε περιορισμένο σε γλάστρες.

Οι πέτρες καρύστου είναι μια χαρά. Τις έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στη δική μου κατασκευή.

Με φίλτρο, μπορείς κάλλιστα να προχωρήσεις και στην αγορά χρυσόψαρων αν το πειθυμείς. Αν δεν θέλεις ψάρια, τότε μόνο με διαρκεί κίνηση του νερού, μπορείς να αποφύγεις τη φίλτρανση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries