Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 10-12-06, 15:34
past Ο χρήστης past δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ισως αυτο που περιγραφεις να φαινεται περιεργο η ασυνιθιστο αλλα σε εμενα συμβαινει εδω και ενα μηνα μετα απο την γεννα αυγων των σκαλαριων μου.
100 λιτρα καθαρα, φυτεμενο ενυδρειο με ζευγαρι σκαλαρια και 1 πλεκο.
Πριν ενα μηνα γεναει αυγα η θυληκια, γινεται κανονικα η διαδικασια γονιμοποιησης απο το αρσενικο, αρχιζει ο αερισμος των αυγων απο το ζευγαρι.
Το μεθεπομενο πρωι ξυπναω και τα βλεπω και τα δυο στην επιφανεια να βαριανασαινουν και τον πλεκο να κανει αναδυσεις.
Κλεινω το CO2, βαζω αεραντλια και μετα απο 2-3 ωρες μια χαρα τα ψαρακια.
Μετραω το νερο PH 6.8, KH 7, GH 11, NO3 5, NO2 0, FE 0.25, PO4 0.25 (σταθερες τιμες απο τοτε που εστρωσε το ενυδρειο).Ομως NH3 0.25 απο 0.
Αλλαζω 1/2 νερο, στραγγιζω στρωμενο σφουγαρι, αφηνω το ενυδρειο χωρις CO2 βγαζω και τον πλεκο.
Καθημερινες μετρησεις PH 7.4, ΚΗ 9, GH 11, NO3 0-5, NO2 0, FE 0.25, PO4 0.25, NH3 0
Μετα απο 8-9 μερες ξανα γεννα, ξανα τα ψαρια στην επιφανεια την επομενη μερα ξανα ΝΗ3 0.25, ξανακανω την ιδια διαδικασια με αλλαγη νερου αν και ειχα κανει την εβδομαδιαια 2 μερες πριν.Με την αεραντλια πριν την αλλαγη νερου τα ψαρια παλι ανασαινουν κανονικα.
Σημερα παλι εχω αυγα (αρχισαν να κουνιουνται ουριτσες ) και εχθες εκανα παλι αλλαγη νερου γιατι η αμμωνια μετα απο την γεννα ειχε παει 0,25. Ομως ειχα βαλει αεραντλια οταν αρχισαν να ετοιμαζουν το φυλλο για τα αυγα και δεν ειδα να βαριανασαινουν η να εχουν αλλο προβλημα.
Εψαξα απο την πρωτη φορα να δω τον λογο που συμβαινει αυτο και δεν συναντησα να αναφερεται πουθενα κατι παρομοιο.
Αρα το μονο που συμπεραινω ειναι οτι εχει σχεση το φαινομενο με τα αυγα και το αντιμετωπιζω με αλλαγη νερου, στραγγισμα στρωμενου σφουγγαριου και χρηση αεραντλιας.
Δυστυχως κατι που να τεκμηριωσω τον λογο του συμβαντος δεν βρηκα και οι τροποι αντιμετωπισης ισως ειναι λαθος αλλα βλεπω οτι βοηθαν τα ψαρια μου.
Περιμενω και εγω με ανυπομονησια τις αποψεις και την βοηθεια και των υπολοιπων.
Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα αυτο θα ηταν αλλο ποστ δικο μου που λογο ομοιοτητας και βοηθειας που πιστευω προσφερει στην Casper το αναφερω εδω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01538 seconds with 11 queries