Θέμα: κυβος 60 λτ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 14-09-16, 13:40
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια όλα κατανοητα..! οποτε προχωραω και στις υπολοιπες αγορες και ξαναενημερωνω...! ευχαριστω πολύ για την βοηθεια και ελπιζω να μην εγινα φορτικος...! οχι καθολου φορτικος αν δεν ρωτισεις δεν θα μαθεις!!!
-------------------------
Καλημέρα σας..! Εχθές το βράδυ έδωσα παραγγελία για τα τελευταία πράγματα και περιμένω πλέον να μου έρθουν.. Διαβάζοντας όμως απέκτησα και άλλες απορίες..!

Αρχίζω πρώτο και κυριότερο.. Τι μέτρα ασφαλείας παίρνουμε για τα θαλασσινά ενυδρεία? καλο ειναι να μην σου σπασει το ενυδρειο χαχαχαχαχα κατα τα αλλα δεν μας αρεσουν οι αποτομες αλλαγες.... θερμοκρασιας αλλατοτιτας στοιχειων...κ.α. Εννοώ με τόσους οργανισμούς που οι περισσότεροι είναι άγνωστοι σε μένα τι πρέπει να προσέχω? τα κοραλια καλο ειναι να μην ακουμπουν μεταξι τους και πριν αγωρασεις να ξερεις αν αυτο που θα παρεις ειναι SPS LPS η μαλακο, αν ειναι φωτοσηνθετικο η μη (τα μη φωτοσυνθετικα θελουν ταισμα για να ζισουν τα φωτοσυνθετικα οχι απαρετιτα) Υπάρχει περίπτωση να κολλήσουμε καμία αρρώστια? εμεις απ οσο γνοριζω οχι! Θα χρειαστεί να βάλουμε και χέρι στο νερό πρέπει να προσέχουμε κάτι? Γάντια η κάτι άλλο? εγω δεν βαζω κατι απλα πλενω καλα τα χερια μου πριν και μετα Πιάνουμε κοράλλια κτλ με γυμνά χέρια? γενικα ναι, αλλα οπως ειπε και ο Νικος στις ανοιχτες πλιγες μπορει να υπαρξει ενα θεματακι! τα κοραλια γενικα ειναι τοξικα και χτυπανε οτι τα ακουμπαει... αλλα κοραλια, ψαρια, τα χερια μας, η τοξινες τους για εμας δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα απλα σε ανοιχτες πληγες... τσουζει ενδεχομενος λιγο. Υπάρχουν επικίνδυνα για την ανθρώπινη υγεία pests που μπορεί να έρθουν με τον βράχο και να μην το πάρουμε χαμπάρι? Τοξικοι για τον άνθρωπο οργανισμοί? με τον βραχο μπορει να σου ερθουν παρασιτα που ειναι βλαβερα για το ενυδρειο και οχι για σενα!!! γι αυτο λεμε οτι καλο ειναι να στρωσεις το ενυδρειο με νεκρο βραχο και αν βρεις λιγο ζωντανο (που καλο ειναι να τον διαλεξεις προσωπικα) τοτε να τον βαλεις για να επισπευσεις λιγο την διαδικασια!!! αλλα και εσυ να μην τον διαλεξες καλο ειναι να τον παρακολουθισεις και για οτι σου κυνει την περιεργεια φωτο και ερωτιση!!!

Τώρα σχετικά με τον βράχο υπάρχει κάποιο αξιόπιστο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη για ζωντανό βράχο? Είναι καλύτερα για την βιολογία του βράχου να πάω να τον πάρω εγώ και να μείνει έξω απ το νερό κάνα 2ωρο περίπου μέχρι να τον φέρω σπιτι η και να τον παραγγείλω μέσο ίντερνετ και να έρθει την επόμενη μέρα είναι το ίδιο? τα μαγαζια ξερουν πως να σου τον στιλουν οποτε και απο το ιντερνετ να παραγκιλεις δεν θα εχεις θεμα (σοβαρα μαγαζια παντα)

Με την εισαγωγή του βράχου να πάρω μαζί και κάποιο κοράλλια θα βοηθήσει στο στρώσιμο η πρώτα στρώνει το ενυδρείο και μετά ζωντανά? τα κοραλια δεν θα βοηθεισουν καπου και καλο ειναι να μπουν αφου στρωσει το ολο συστημα. βαλε το βραχο το νερο ριξε και κανα βακτιριο special blend για βοηθεια και μολις μυδενιστουν αμωνιες νιτρικα βαλε κανα κλουν για αρχη και μετα απο λιγο αν ολες οι παραμετροι παραμενουν σταθερες και το ενυδρειο τρεχει χωρις προβλημα τοτε προσθετεις και τα πρωτα κοραλακια

Ευχαριστώ προκαταβολικά ρε παιδιά και συγνώμη αν σας τα ζαλιζω..!
αυτη ειναι η αποψη μου οποιος αλλος εχει να προσθεσει η να διορθωσει ευπροσδεκτος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,45251 seconds with 11 queries