Θέμα: Αυγα γιοκ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 26-06-03, 15:29
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Νικολα μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που αναφερεις... Αυτο που λεει ο Θοδωρης μπορει οντως να συμβαινει που και που, αλλα οταν συμβαινει λιγες μερες προτου φτυσουν τα μικρα (22-26 ημερες για τα περισσοτερα ειδη) τοτε κατι αλλο τρεχει... Ειναι πιθανο να προερχονται απο γονεις που ειχαν υποστει stripping οπως υπεθεσες και εσυ, αν και το βρισκω καπως απιθανο να συμβαινει αυτο με ολα σου τα ψαρια... ειτε ειναι ακομη πολυ μικρα και χρειαζονται λιγο χρονο για να μαθουν να κρατανε με σωστο τροπο τα αυγα στο στομα... αλλα και αυτο θα μου εκανε πολυ εντυπωση, εφοσον ακομη και τα Tropheus που θεωρουνται απο τα ειδη που αργουν να μαθουν πως να κρατανε τα αυγα και ποτε να φτυνουν τα μικρα γινονται αψογη γονεις μετα απο 2-3 μπουκωματα! Σχετικα με το Cyrtocara moorii εισαι σιγουρος οτι δεν τα φτυνει οταν πας να πιασεις την θηλυκια για να την μεταφερεις Ρωταω επειδη η θηλυκια στο συγκεκριμενο ειδος φτυνει τα αυγα ευκολα αν την φοβησεις! Εμεις για παραδειγμα ειχαμε ενα ζευγαρι μονο του και οταν βλεπαμε την θηλυκια μπουκωμενη βγαζαμε τον αρσενικο απο το ενυδρειο και οχι την θηλυκια! Οσες φορες για καποιον λογο δοκιμασαμε το αναποδο... ειχαμε αυγοσουπα Οσο για τα αλλα ψαρια θα ριξω μια ματια στα βιβλια μου μηπως και ανακαλυψω και τιποτα αλλο, παντως ειναι πραγματικα περιεργο αυτο που σου συμβαινει! Ποσο μεγαλες ειναι η θηλυκες που αναφερεις
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01465 seconds with 11 queries