Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 25-08-15, 12:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Μπορει να κατηγορηθώ ότι δεν εχω σχεση με τη συγκεκριμενη κατηγορια ψαριων...και είναι αληθεια...αλλα δε μπορει καποιες βασικες αρχες διατηρησης ψαριων να μην ισχυουν και για τα κοι και για κάθε άλλο ψαρι.

Θυμαστε ισως πολλοι όταν συζητούσαμε παλιοτερα για χρυσόψαρα σε γυαλες το παράδειγμα με το ασανσέρ. Και λεγαμε πως ένα χρυσοψαρο σε μια γυαλα είναι σαν να ζεις εσυ σε ένα ασανσέρ και να σου πετανε φαγητο. Πνίγεσαι μεσα στα ιδια σου τα σκ*τα!

Το ιδιο παράδειγμα θα χρησιμοποιησω κι εδώ με τη διαφορα ότι το ασανσέρ καθαριζεται αψογα! Υποθετω λοιπον ότι στο ασανσέρ εχω μια καθαριστρια που κάθε 10 λεπτα μου απολυμαινει το καθετι, ο εξαερισμος είναι τελειος...εχω και τον προσωπικο μου σεφ να μου δινει το καλυτερο φαγητο. Μπορει να είναι και γυαλινο και να εχω και θεα ακομη! Δεν παυω όμως να ζω ασφυκτικα.

Δε μπορω να ορισω τα λιτρα που χρειαζεται ένα κοι σε ενυδρειο....αλλα προς Θεου το αν ένα ψαρι είναι ανετα από αποψη χωρου είναι κατι που μετα από λιγο καιρο ενασχολήσης με τα ενυδρεια φαινεται ακομη και με το ματι.

Δεν θα πω αυτό που λενε πολλοι ότι τα κοι είναι ψαρια μονο για λιμνες γιατι πολλοι συγχομπιστες μας εχουν κανει τον τελευταιο καιρο χτιστα ενυδρεια-τερατα πολλων χιλιαδων λιτρων. Θελω απλως να καταληξω στο ότι -όπως προειπαν- η αριστη φιλτρανση ικανοποιει μονο μια προϋποθεση από τις πολλες για τη διατηρηση ψαριων. Οποιωνδήποτε ψαριων!

Επισης θα παρακαλεσω να προσεχουμε τον τροπο που εκφραζόμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01504 seconds with 11 queries