Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-03-15, 00:04
vasilismf Ο χρήστης vasilismf δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2015
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Ερωτησεις για καινουρια λιμνουλα

Έφτιαξα νέα ανεξάρτητη δημοσίευση μιας που είχα το παρακάτω μήνυμα σε άλλου την δημοσίευση και δεν το είδαν πολλοί!

Γεια σας παιδιά,

πρώτο μου σχόλιο σε αυτό το site και επειδη είμαι καινούριος στο χόμπι και θέλω να κάνω μια γενική αναδιοργάνωση του κήπου με προσθήκη λίμνης με κοι θέλω να σας ρωτήσω κάποια πράγματα τα οποία δεν εντόπισα σε κάποιο θέμα να αναλύονται!

Αρχικά ήθελα να ρωτήσω, βλέπω ότι όταν πέφτει η στάθμη του νερού από τις φωτο που βάζετε, προσθέτετε κατευθείαν νερό από το λάστιχο. Το νερό αυτό στις λίμνες δεν χρειάζεται αποχλωριοποίηση και απομάκρυνση βαρέων μετάλλων?

Αν ναι, ρίχνουμε το νερό στην λίμνη και μετά ρίχνουμε μέσα και το αποχλωριαντικο, η κάνουμε πχ σε ένα βαρέλι την μίξη και μετά το ρίχνουμε στην λίμνη;

Κάτι άλλο, προσπαθώ να υπολογίσω το μηνιαίο κόστος αλλά δεν βρίσκω πουθενά πόση τροφή καταναλώνει ένα κοι πχ 30cm την ήμερα, ξέρω από τις σπουδές μου ότι ένα ψάρι δεν τρώει συνέχεια ίδια ποσότητα αφού έχει μεταβολισμό που αλλάζει, αλλά πχ ανά εποχή κάποιος μέσος όρος θα υπάρχει!

Αν μπει αυτόματη ταΐστρα για να μην μένει και έξτρα τροφή μέσα στην λίμνη, τι ποσότητα την βάζετε να ρίχνει για τα κοι σας (ανάλογα μεγέθους κοι και εποχή)?

Με τις γατούλες τι κάνουμε, θα επιτεθεί σε μικρο κοι; ,σε ένα μεγάλο κοι <30cm θα του επιτεθεί;

Τέλος έχει κάποιος να προτείνει ένα αξιόπιστο μαγαζί (καλές τιμές, υγιή ψάρια) για αγορά κοι?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παιδιά!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01446 seconds with 11 queries